Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
34
LET

Bakalárska praca – intumescentní nátěry

Publikováno dne 15. 1. 2012

OTÁZKA: Dobrý deň Píšem bakalársku prácu na tému LCA cyklus intumescentných náterov použitých pre káblové rozvody a cieľom bude riešenie funkcie schopnosti intumescentných náterov so zreteľom na ich zneškodnenie. Informacie z tejto stránky mi zatiaľ veľmi pomohli. Chcel by som sa spýtať či by ste mi nevedeli poradiť ešte niečo bližšie k životnosti takýchto náterov a možnostiach ich obnovy alebo zneškodnenia. Ďakujem

ODPOVĚĎ: Nějak nerozumím termínu “zneškodnění” Tyhle nátěry se užívají především pro omezení šíření plamene po kabelech a podle mého názoru je celkem dobře, že se od nich ustupuje, protože jsem ještě nikdy neviděl, že by byly na kabelech naneseny správně a v dostatečné vrstvě. A to jsem soudní znalec v oboru a pár nátěrů jsem i vyvinul. Máte-li na myslí  pod pojmem zneškodnění jejich odstranění po ztrátě funkce, pak mohu jen konstatovat, že to prostě nejde. Nátěry musí mít dobrou adhezi na izolaci, tedy  PVC, PE nebo PP a musí odolávat vlhkosti a vodě, plísním atd., na druhé straně, pokud byste je chtěl odstraňovat jakýmkoliv rozpouštědlem (obvykle jsou na disperzní, většinou akrylátové bázi), narušíte tím i samotnou izolaci, buď více nebo méně, ale vždy to ohrozí izolační schopnost pláště kabelu a proto se bude muset kabel stejně vyměnit. Oloupat vrstvu nátěru nepůjde, už kvůli tomu, že není rovnoměrná, v řadě případů jsou kabely nátěrem slepeny – prostě kabely lze jenom vyměnit i s nátěrem jako celek. Mimo to – intumescentní nátěry považuji za horší, než nátěry ablativní, i když výsledky zkoušek podle IEC 331 a 332-3, resp jejich dnešních evropských modifikací, říkají opak. Ale mám s tím dlouhodobé zkušenosti a vím, že  ablativní systémy fungují lépe. A dají se i lépe odstraňovat, i když i v tomto případě to jde špatně a obvykle se poškodí kabel.

Pokud jde o jejich životnost – to záleží vždy na tom, v jakém prostředí jsou aplikovány. Zkoušeli jsme nátěry Dexaflamm (ablativní) na koaxiálních kabelech (PP a PE) v TV vysilačích 2. programu a víme, že některé aplikace fungují již někdy od roku 1985 v některých věžích dodnes. Kdysi byl tento nátěr aplikován i na vysilači Kamzík v Bratislavě – ovšem nevím, zda se tam od té doby nevyměnila komplet kabeláž. Nátěry intumescentní nátěry byly zkoušeny např. v Dukovanech, vedle Flamasticu a Dexaflammu, ale protože jsem seděl kdysi v komisi “Bezpečnost jaderných elektráren” a viděl jsem snímky těchto nátěrů, zhotovené před kolaudací, musím říci, že bych za funkci těch intumescentních nic nedal ani hned po aplikaci. Stříká se příliš tenká vrstva a zejména ve špatně přístupných místech většinou nátěr chybí. Pokud jste ze Slovenska, odkazuji Vás na Ing. Kandráče, CSc, ten s tím má dlouhodobé zkušenosti.

Eduard Vašátko 

 

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb