Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
34
LET

Izolace střešního trámu od komínu

Publikováno dne 8. 11. 2016

OTÁZKA: Dobrý den,na jedné rekonstrukci staršího RD řešíme odizolování nosného půdního střešního trámu,který přímo přiléhá na zděný komín,jakožto i dřevěná podlaha na půdě.Jaké je nejlepší řešení pro investora z hlediska vydání revize komínu a spalinových cest.Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Dá se říci, že ve Vašem případě je jediné správné řešení provést výměnu a nosný trám umístit minimálně 50 mm od pláště komínu. Dřevěnou podlahu odříznout a nahradit nehořlavým materiálem – např. dobetonovat. Tato pravidla jsou poměrně přísná, zvlášť u nových nebo rekonstruovaných zděných komínů. Na druhou stranu – každý komín zestárne a začne vykazovat určité poruchy – trhliny, opadanou omítku, … a požárů od komínů je stále dost.

Je zajímavé, že pravidlo umístění hořlavých konstrukcí (především tedy dřevěných trámů, nosníků, krokví,…) 5 cm od komínu a 30 cm ve zdivu od průduchu je velmi staré, zajímavý článek zde. Snad na všech školách, které souvisí se stavebnictvím se vyučuje, ale stále se nedaří dodržovat. Snad z 99,99% se nic nestane, ale kdo se pod to má podepsat?

Ing. Petr Bohuslav

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb