Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
31
LET

Kontrola protipožárních uzávěrů

Publikováno dne 2. 4. 2012

OTÁZKA: Dobry den, chtela bych se zeptat nase spolecenstvi ted usporadalo kontrolu protipozarnych uzaveru a tvrdi nam ze ta kontrola je povinna jenom ve spolocnych prostorach ne bytoch ( Společenství má povinnost kontrolovat pouze uzávěry do společných prostor, dveře bytů se do toho nezapočítávají. Takže majitelé nemají vzhledem ke společenství povinnost kontroly provádět)… co se nam nejak nezda a pak ze kontrola je vynutena vyrobcem dveri ze to muze vykonovat jenom nejaka ich firma ktorej cena je 3 nasobne drahsi. A jeste by mne zaujimalo jak to potom je v pripade nehody jak se zachova pojistovna kdyz ta revize v byte nebude udelana?? Moc dekuji za odpoved.

ODPOVĚĎ: Vaše společenství vlastníků postupuje podle platné vyhlášky 246/2001 Sb, §7 a kontrola PBZ, a tedy i požárních uzávěrů je povinná, a to nejméně jedenkrát za rok. Vchodové dveře bytů musí být podle platné ČSN 73 0802 a ČSN 73 0810 rovněž s požární odolností (většinou EI 30 DP3) a této kontrole podléhají také – každý byt je projektován jako samostatný požární úsek. Otázkou však vždy zůstává, jak kontrolovat soukromý majetek – pokud majitelé bytů dobrovolně dveře nezpřístupní, nelze kontrolu provést – ostatně je to shodné jako s kontrolou komínů. Nicméně povinnost zde stále zůstává. Kontroly nejsou (nebývají a nemohou být) vynuceny výrobcem dveří, ten o ní pravděpodobně vůbec neví. Tyto kontroly objednává majitel nebo správce objektu podle platné vyhlášky.  Kontroly může provádět pouze osoba nebo firma, která má patřičná oprávnění – je vyškolena výrobcem a seznámena s technologií montáže  těchto uzávěrů, protože ten kdo kontroluje, musí vědět, jak ty dveře mají vypadat, když jsou správně namontovány a jsou v provozu (stačí vyměnit zámek a dveře mohou ztratit požární odolnost). Pokud tedy výrobce do osvědčení o montáži napsal, že kontroly smí provádět pouze on, tak nezbývá, než to respektovat. Pokud při případném požáru a selhání požárních uzávěrů pojišťovna zjistí, že tyto kontroly nebyly prováděny, může omezit svá plnění.

Eduard Vašátko 

 

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb