Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
32
LET

Maximálni vzdálenost brány od domu

Publikováno dne 1. 11. 2012

OTÁZKA: Dobry den. Mam dotaz ohledne maximalni vzdalenosti vjezdove brany od domu. Mam pozemak cca 30 x 100 m, na jednom konci pozemku stoji dum a na druhem konci pozemku chci vystavet plot a branu. Stavebni urad mi tvrdi, ze muzu mit branu maximalne 50 metru od budovy kvuli pripadnemu pozarnimu zasahu. Ktery predpis/zakon/vyhlaska toto narizuje? Pokud je to pravda, lze to nejakym zpusobem obejit, napr. souhlasem souseda s pozarnim zasahem pres jeho pozemek? Predem dekuji za odpoved.

ODPOVĚĎ: Tady pravděpodobně dojde ke střetu výkladu pojmů. Zákony a vyhláška které tuto situaci řeší:  §20, čl. 7 vyhlášky 501/2006 Sb a čl. 3 přílohy č.3 vyhlášky 23/2008 Sb. novelizovaný vyhláškou 268/2011 Sb (bod 42). Vyhláška 501/2006 sb. §20 odtstavec 7 říká že:"Ke každé stavbě rodinneho domu musí vést zpevněná pozemní komunikace, široká nejméně 2,5 metru a končící nejdále 50 metrů od stavby" a novelizovaná vyhláška 23/2008 Sb. říká, že na konci každé neprůjezdné jednopruhové přístupové komunikace delší než 50 m, pokud je komunikací jedinou, musí být zřízena smyčka nebo "obratiště". Nyní se Vám tedy nabízí mnoho kombinací a výkladů. Případně před domem můžete mít i vyhovující prostor pro obrácení – viz. článek vyhlášky 268/2011 Sb (bod 42). Vše je to z důvodu zajištění rychlého zásahu HZS a přístupu techniky, která následně musí i odjet (couvat x set metrů ze stísněných prostor kam sotva zajedete – není nic moc a pojištění není). 

Ing. Petr Bohuslav 

 

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb