Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
34
LET

Musi mit dvere na spolecnych chodbickach vedoucich k bytum samozavirace?

Publikováno dne 19. 2. 2015

OTÁZKA: Dobry den, musi mit (pozarne odolne 30 minut) dvere (kovani, vlozka zamku) na spolecnych chodbickach vedouci k bytum samozavirace (obecne zvane Brano)? A evergreen doplnujici otazka k zamykani chodbicek – kdyz ma kazdy z obyvatelu onech 3 az 4 bytu na dane chodbicce klic k zamkum chodbicky, proc chodbicka nesmi byt zamcena a byt byt muze z hlediska pozarni bezpecnosti – byt ano, chodbicka ne, klice musim preci mit tak jako tak, tak pokud mam uz v ruce klice od bytu, kterymi jsme si odemkl byt, proc nemuzu na tech samych klicich pouzit druhy klic a odemknout si i chodbicku? Nebo u bytu tedy pozarni bezpecnost musela ustoupit kriminalni bezpecnosti, ale u chodbicek uz necukla? Nebo snad plati, ze byt se nesmi zamykat, pokud jsou uvnitr osoby? Asi kdyz pri pozarni kontrole budou zamky nezamcene, jinak si je lide zamykat budou ci nebudou dle dohody na chodbicce, tak dum dostane "papir" a projde, pak snad pri pozaru z dane chodbicky vsichni v pohode odejdou s klici, ale nejsem priznivcem takoveto hry na kocku a mys. Rad delam v dome veci spravne, ale musime mit na zreteli nejen bezpecnost pozarni, ale i kriminalni; bohudik dnes mnohem casteji resime kriminalni bezpecnost nez tu pozarni. Predpokladam, ze nejak jednoduse nejde vyjmout (bez rekolaudace) chodbicky pred byty z (chranene) pozarni unikove cesty, nebo ano? Dekuju predem za odpoved.

ODPOVĚĎ: Ano, je to požadavek normy. Také je můžete mít trvale otevřené – zajištěné magnety s autonomním čidlem nebo EPS, ale to asi nechcete. Požární uzávěr musí být v případě požáru uzavřen (zajištěno předchozími způsoby) a pokud je na únikové cestě (včetně jakýchkoliv dalších dveří), musí být ve směru úniku VOLNĚ průchozí , tj. vezmu za kliku a mohu jít – popsáno v dotazu o kousek níže (citace článku normy). "Kriminální" bezpečnost bytu má být zajištěna vstupními dveřmi do bytu, objektová vchodovými dveřmi, ale nikoliv do společných chodeb, které možná patří i všem nájemníkům (majitelům) domu. Z tohoto hlediska může být diskutabilní i samotné zamykání těchto dveří z vnější strany, únikové cesty slouží i jako zásahové a norma poměrně jasně stanoví, že nesmí bránit ani zásahu požárních jednotek. Ne že by si s běžnými dveřmi neporadili, ale vzniká zcela zbytečné zdržení, někdy i mnoho minut (podle kvality a zabezpečení dveří). ČSN 73 02802 – čl. 8.5, 9.13, ČSN 73 0810 – čl. 5.5.9

Nevím, jestli vyjmutí chodbičky z CHÚC by pomohlo, ÚC začíná u dveří bytu. Spíše předpokládám, že chodbička ještě CHÚC nebude, ale požárními dveřmi bude oddělena z jiných důvodů (např. umístěné rozvaděče, které na CHÚC být nesmí).

Ing. Petr Bohuslav

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb