Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
32
LET

Nástřiky na OK – dle ČSN 73 0810 čl. 4.12

Publikováno dne 15. 2. 2010

DOTAZ: dobry den, pro nastrik TERFIX P je v katalogu dosazena pozarni odolnost chraneneho prvku az 180 minut, ale dle clanku 4.12 CSN730810 je nastrik vyuzitelny max.do 45 minut? Je to tak nebo existuji nastriky, na ktere se cl.4.12 nevztahuje?

ODPOVĚĎ: Nástřik TERFIX P, právě tak, jako PORFIX, ORDEXAL a řada dalších materiálů je dlouhodobě odzkoušen po dobu delší 20 let a proto se může používat neomezeně až do certifikované požární odolnosti na OK i železobeton. Omezení na R 15 – 45 se vztahuje především na intumescentní nátěry a reaktivní materiály, tj. materiály, které reagují za zvýšené teploty, tedy při požáru a vytvářejí ochranné uhlíkaté pěnové bariery. Důvod omezení v čl. 4.12. ČSN 73 0810 je právě neprokázaná dlouhodobá životnost intumescentních systémů, jejichž funkce je ovlivněna prostředím, kde jsou aplikovány.


Eduard Vašátko

Přesné znění uvedeného článku starší i nové normy naleznete  zde.

Ing. Petr Bohuslav

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb