Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
34
LET

Nátěry dřevěných prvků a bodová svítidla

Publikováno dne 23. 3. 2011

OTÁZKA: Dobrý den, stavím rodinný domek, stropy trámové přiznané 160×200 na nich palubkový strop 27mm.V podkroví přiznané kleštiny,palubkové šikminy. Mám tři dotazy:1) je potřeba trámy strop natírat protipožárním nátěrem?Mám v úmyslu natírat pouze přírodním voskem,či olejem, je potřeba i před tímto požární nátěr? 2)na chodbě jsem chtěl do šikmin montovat bodové světla,která budou částečně vtlačena do vaty pod palubkami.Zajímá mě zda by nedošlo k zahřívání,nebo zda jsou lepší do dřeva Led bodovky. 3)v ostatních pokojích mám v úmyslu na přiznané kleštiny namontovat světla,které jsou na kovové rampě v řadě. Na této rampě jsou tři světélka.Je potřeba pod rampu než ji upevním na kleštinu něco vkládat?Popřípadě co? dřívse používali nějáke azbestové desky…dnes? Děkuji

ODPOVĚĎ: Tyto trámy budou mít požární odolnost R 45, palubkový strop (nesmí mít průběžné spáry – pero drážka apod.) REI 15. Pokud budete od stropu požadovat větší, doporučuji provést z tl. 50 mm – bude mít REI 30. Zvýšit odolnost protipožárním nátěrem lze také, ale povrchová (barevná) úprava se může udělat pouze lihovými mořidly a transparentní protipožární nátěr je KONEČNOU úpravou. Povrch je většinou matný (povinný uzavírací lak).

Co se týká osvětlení, poraďte se s jejich výrobci, doporučí Vám vhodný typ a dále postupujte podle návodu. Pokud byste bodovky montoval do požárního podhledu, je nutné nad nimi vytvořit kastlíky s minimálně shodnou požární odolností.

Pokud dům stavíte dle projektu, což předpokládám, jeho součástí by mělo být požárně bezpečnostní řešení, v kterém jsou uvedeny požární odolnosti konstrukcí a ostatní požadavky z hlediska PO na stavbu. Před dodávkou jednotlivých požárních ochran a zařízení si ověřte u dodavatele prohlášení o shodě k výrobkům a oprávnění k jejich montáži – bez těchto dokladů nezkolaudujete. Dalším nutným dokladem ke kolaudaci je doklad o montáži.

Ing. Petr Bohuslav

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb