Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
34
LET

Ochrana litinových a ocelových sloupů v bytovém domě

Publikováno dne 14. 2. 2011

OTÁZKA: Dobrý den,můžete mi doporučit ochranu ocelových sloupů Ø133mm a litinových Ø300mm, Ø220mm, Ø180mm? Jedná se o změnu užívání průmyslového objektu na bytový dům. Jaký lze použít nátěr, nástřik nebo obklad do tohoto prostředí s požadavkem na požární odolnost 45 minut?

ODPOVĚĎ: Pokud jde o ocelové sloupy, můžete je chránit nátěrem max. do R 30 DP1, pro R45 by to šlo pouze u jednopodlažního objektu – prostudujte prosím čl. 4.12 ČSN 73 0810:2009. Litinu nelze podle našeho názoru nátěrem chránit vůbec, protože při hašení by došlo prudkým zchlazením k popraskání litiny a tedy ztrátě pevnosti nosné konstrukce s ohrožením nejen zbylých osob v objektu, ale i zasahujících jednotek. Pro nátěry na litinu bývá od projektanta PBŘ tedy většinou neřešitelný požadavek  – hasit pouze pěnou.

Protože píšete, že jde o bytový dům, patrně je nejlépe obložit sloupy deskovými obklady, protože nástřiky nejsou estetické. Obklady ORDEXAL dovolují kopírovat tvary sloupů, nicméně u exponovaných míst je nutné počítat s ochranným keramickým obkladem u jejich paty. Je možné použít i jiné typy "kopírujících" obkladů, např. Promatubex – tyto obklady jsou výrazně pevnější, ale také násobně dražší. Pokud není požadavek na zachování tvaru (obklad do krabice), lze volit i jakékoliv jiné typy protipožárních obkladů včetně SDK. Ještě je zde jeden háček, jelikož se nejedná o ocel, pro kterou bývají zpracovány dimenzační tabulky, ale o křehkou litinu neznámého typu a složení – teplotu, na kterou se navrhuje ochrana, musí určit odborník výpočtem.

Pro konkrétní návrh se můžete spojit s naším zakázkovým oddělením.

Eduard Vašátko

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb