Oprava protipožárního nátěru/nástřiku
Publikováno dne 28. 1. 2024
Dobrý den,
v případě, že máme stavební konstrukci ochráněnu pomocí materiálu sibaterm nebo jiné omítkoviny, která se už nevyrábí a potřebujeme realizovat její částečnou opravu lze použít nějaký ekvivalent? Jaký je správný postup? Musíme např. celou pásnici očistit a dát ochranu od jiného výrobce nebo stačí jen postižené místo (kus) očistit a dát nový? Pokud ano, tak přilne mi nový nátěr po obvodě k původnímu? Je to někde popsáno?
Předem moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Odpověď bohužel není jednoduchá. Situaci by měl posoudit technik, který problematice rozumí a navrhnout postup opravy nebo náhrady. Obecně pokud se již daný nástřik nevyrábí a ostatní plochy jsou bezvadné a v patřičných tloušťkách, tak velmi malá poškození (uražení rohu, montáž jiného prvku,…) se dají opravit obkladem přes poškozené místo s určitým přesahem na vyhovující nástřik. Pokud je poškození větší, většinou je nutné novým nástřikem nebo obkladech chránit celý prvek. Pokud nástřik odpadává v plochách, většinou se při kontrole zjistí, že jeho přilnavost je nedostatečná na více prvcích a musí se provést nová ochrana na celé konstrukci.
Co se týká použití různých typů nástřiků, tak jejich snášenlivost, přilnavost a požární odolnost by musela být prokázána zkouškou. To je bohužel velmi nákladné a kombinací by bylo velké množství, takže to výrobci nových nástřiků nedělají nebo o tom nevím.
Ing. Petr Bohuslav
Sdílejte článek
Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb
- Protipožární ucpávka do otvoru (sendvičová stěna)
- Protipožární nátěr BARRIER 2001
- dotaz – hasicí přístroje v panelovém domě
- Sklep v uzavřené garáži
- Dotaz na protipožární dveře. Jaká zárubeň?
- Protipožární nástřik – omezení použití
- Zamčená půda
- Oprava protipožárního nátěru/nástřiku
- Půdní schody – 15 DP3 EW
- Předělení místnosti