Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
34
LET

Oprava protipožárního nátěru/nástřiku

Publikováno dne 28. 1. 2024

Dobrý den,
v případě, že máme stavební konstrukci ochráněnu pomocí materiálu sibaterm nebo jiné omítkoviny, která se už nevyrábí a potřebujeme realizovat její částečnou opravu lze použít nějaký ekvivalent? Jaký je správný postup? Musíme např. celou pásnici očistit a dát ochranu od jiného výrobce nebo stačí jen postižené místo (kus) očistit a dát nový? Pokud ano, tak přilne mi nový nátěr po obvodě k původnímu? Je to někde popsáno?
Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Odpověď bohužel není jednoduchá. Situaci by měl posoudit technik, který problematice rozumí a navrhnout postup opravy nebo náhrady. Obecně pokud se již daný nástřik nevyrábí a ostatní plochy jsou bezvadné a v patřičných tloušťkách, tak velmi malá poškození (uražení rohu, montáž jiného prvku,…) se dají opravit obkladem přes poškozené místo s určitým přesahem na vyhovující nástřik. Pokud je poškození větší, většinou je nutné novým nástřikem nebo obkladech chránit celý prvek. Pokud nástřik odpadává v plochách, většinou se při kontrole zjistí, že jeho přilnavost je nedostatečná na více prvcích a musí se provést nová ochrana na celé konstrukci.

Co se týká použití různých typů nástřiků, tak jejich snášenlivost, přilnavost a požární odolnost by musela být prokázána zkouškou. To je bohužel velmi nákladné a kombinací by bylo velké množství, takže to výrobci nových nástřiků nedělají nebo o tom nevím.

Ing. Petr Bohuslav

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb