Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
34
LET

Plastový kouřovod v požární stěně

Publikováno dne 18. 2. 2023

Dobré den pane inženýre Seidle, prosím o informaci, zda je nutné umisťovat na plastový kouřovod od uzavřeného plynového spotřebiče (expanzní závěsný kotel) v místě prostupu požární stěnou (do šachty se společným plastovým  kouřovodem) protipožární manžetu (jako u vzt.potrubí) a v případě že ano, jestli je vhodná manžeta FIREDEX .

Při jaké teplotě se manžeta aktivuje.

Děkuji za odpověď

Autor dotazu:

Odpověď:

Asi máte na mysli kondenzační kotel, může být nutná i nemusí, záleží jak máte šachtu navrženou:

Pokud šachta tvoří samostatný požární úsek tak ano viz obrázek (průchozí šachta), těsní se všechny instalace odbočující ven z šachty – šachtou pak může být vidět až do přízemí. Také to poznáte když jsou do šachty revizní dvířka – musí být s požární odolností.

Druhá varianta je, že samostatný úsek netvoří viz obrázek (dělená šachta): ucpávky včetně manžet jsou vodorvně v šachtě uvnitř v úrovni všech pater – provedeny v úrovni stropu, pak je potřeba zkontrolovat zda je ucpávka provedena uvnitř šachty při pohledu ke stropu i k podlaze (někdy je to kompletně zazděno a vy se tam nedostanete).

Manžeta se aktivuje až při požáru, tzn. může začít měnit objem tak při 170°C, což v kouřovodu kondenzačního kotle nebude. Potrubí u kondenzačních kotlů bývá dvojité a na to manžeta Firedex odzkoušená není.

Ing. Petr Bohuslav ml.

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb