Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
34
LET

Poradna 127- 161

Publikováno dne 25. 11. 2009

161 23.08.2006 11:40:05 Petr Buchta pbuchta@unis.cz

dotaz: Dobrý den. Prosím Vás o následující radu. Stavím polovinu rodiného dvojdomku. Nyní již jsem va fázi příprav vazby střechy a rešíme se sousedem problém, jestli je nutné protahovat společnou štítovou zeď nad křidlice (z hledska požární ochrany). Každý máme svoji štítovou zeď o síle 250 mm, která je nyní ukončena pod úrovní vazby. Mohou být střešní latě protaženy přes tyto zdi aby nebylo přerušeno pokrytí křidlicemi? Děkuji za odpověď. Petr B.


odpověď: Jestli to takhle půjde dál,tak patrně poradnu zrušíme. Již nejméně 20 x jsem tady napsal, že nejsme projektanti a nemůžeme poskytovat rady o tom, kde má být na RD požárně dělící konstrukce a proč. My umíme říci, z čeho by ta konstrukce mohla být, ale ne to, jestli tam má být. To se musíte zeptat projektanta. Howgh.

159 22.08.2006 08:56:24 Tomanová ghostka@seznam.cz

dotaz: Dobrý den, zřejmě jste si špatně přečetli můj dotaz, já se neptala na dveře ze sklepa do domu, ale na dveře z garáže do rodinného domu (vedoucí přes sklep), které musí být protipožární, jak říká zákon!!!


odpověď:

Vážená paní, dotaz jsem si přečetl správně, protože sklep je také součást domu. Jinak samozřejmě tam mají protipožární dveře být, ale s ohledem na kotelnu Vám nedokážu říci jejich požární odolnost. Na druhé straně ovšem podle nového stavebního zákona, který začíná platit od 1.ledna příštího roku by tam vůbec žádné PP dveře být nemusely, protože rodinný dům do velikosti zastavěné plochy 150m2 tvoří včetně garáže jeden požární úsel. Je to sice nonsens a my se to snažíme změnit, ale zatím to tak je.

156 21.08.2006 14:29:30 Tomanová ghostka@seznam.cz

dotaz: Prosím o radu, jaký je předepsaný typ protipožárních dveří vedoucích z garáže do sklepa rodinného domu. Ve sklepě se nachází plynový kotel. Jaký bude problém s tím, že dveře (futra) zůstaly původní v původní zdi, ale garáž byla přistavěna a je na jiné úrovni, tudíž, futra byla lehce zalita betonem a křídlo dosud běžných dveří muselo být zakráceno. Lze objednat kratší dveře přímo na míru nebo lze protipožární dveře také nějak zakrátit?


odpověď:

Vážená paní, žádný "předepsaný" typ dveří ze sklepa do r.d. není, záleží na tom, co v tom sklepě máte a jak je barák situovaný. Tohle je otázka na projektanta, nikoliv na nás. Nejde jenom o požár, musíte řešit ventilaci a další věci.

155 08.08.2006 18:59:20 David Topič dtopic@cpoj.cz

dotaz: Vážení prosím o radu s následujícím problémem. Při stavbě domu s obytným podkrovím mám v požární správě uvedeno obložení podhledů v podkroví sádrokartonovými deskami Rigips RF o síle 15mm. Já bych chtěl na podhledy použít obkladové palubky. Jaký materál bych měl pod tyto palubky použít aby zůstala zachována požární bezpečnost. Předem děkuji za odpověď. Topič David


odpověď:

Nějak mě není jasné, co vlastně v té požární zprávě máte. Podhledy se obvykle neobkládají. Takže buď máte obložit  tyčové prvky krovu (trámy a kleštiny, případně sloupy) nebo máte mít sádrokartonový podhled. Jestliže máte krovy dostatečně dimenzované a chcete zachovat dřevo, patrně by to šlo natřít nějakým transparentním nátěrem. Můžete se podívat do katalogového listu na nátěr DEXARYL B Transparent, kde je dimenzační tabulka s nejmenšímí možnými průřezy pro dosažení požadované požární odolnosti a změřte si ty Vaše, jestli je to reálné. Druhou možností je, že máte v projektu skutečně předepsaný podhled ze sádrokartonu, ovšem i to by šlo řešit tím, že si tam ten sádrokarton (raději však Fireboard, což je sádrovláknitá deska)  skutečně dáte a na tento podhled si pak můžete dát velmi tenké palubky (cca 12 mm) jako povrchovou úpravu a natřete je výše uvedeným nátěrem. Pozor na upevnění – podhled musí zůstat celistvý, takže je to dost obtížné. Požární odolnost podhledu by tak měla být dodržena a nátěr na dřevě zajistí požadavek na šíření plamene (Nátěr má Is = 0 a  reakci na oheň podle ČSN EN 13501-1 = B) Ovšem neznám projekt, neznám skutečné řešení podkroví ani podmínky, které v objektu máte,  proto to berte pouze jako námět případně pro projektanta. Já projektant nejsem.

154 08.08.2006 13:16:56

dotaz: Dobrý den, provádíme rekontrukci staršího rodinního domku. Zrušili jsme zcela starý strop a nyní budujeme nový, dřevěný (hlavní trámy+latě+OSB desky zeshora). zespoda chceme použít protipožární sádrokarton. V požární zprávě, která je součástí projektu, jsou uvedeny dvě vrstvy sádrokartonu RF 12,5. Mám tyto dotazy: musí montáž provést "certifikovaná firma"? Jak se nám prokáže? Původně jsme si chtěli montáž provést sami. Bylo nám také řečeno (odbornou firmou), že je možné (bez ohledu na požární zprávu) použít pouze jednu vrstvu RF 15mm, protože splňuje požadovaných 30minut. Je to pravda? Děkuji za odpověď a zdravím.


odpověď:

Vážená paní, k otázce č. 1 – záleží  na tom, zda budete provádět kolaudaci nebo ne. Pokud ano, měla by montáž provést odborná firma, která má doklad od školícího střediska firmy RIGIPS (pokud chcete použít desky RF) nebo Knauf (pokud půjde o desky GKF). Tyto dokumenty vydává na základě školení a závěrečných zkoušek buď Cech sádrokartonářů nebo některá odborná učiliště (např. v HK nebo myslím v Teplicích či Chomutově, případně výrobce či jeho české zastoupení pro speciální konstrukce.
Tato firma po montáži Vám vystaví ve smyslu § 6 vyhl.MV 246/01 Sb. doklad o tom, že práce provedla ve shodě se schváleným technologickým postupem a že provedený podhled má předepsanou požární odolnost EI nebo Rp – podle toho, co máte v projektu předepsáno. Jinak také musíte dávat pozor na osvětlovací tělesa a na jejich požární  izolaci a těsnění v podhledu.  Pokud jde o podhled EI, musí být průnik osvětlovacích těles utěsněn jako požární prostup (viz ČSN 73 0810:2005)

Druhý dotaz – odpověď  odborné firmy je správná, můžete namísto skladby 2×12,5mm použít desku 15 mm, ale pozor – je zapotřebí dodržet i všechny ostatní parametry, uvedené v katalogu firmy, jejíž sádrokarton budete používat – to znamená dodržet velikost vzduchové mezery mezi  vnitřní stranou podhledu a stropu, případně i tlouštku izolace z minerální vlny a její obj. hmotnost – pokud je předepsána, typ závěsu, utěsnění k obvodovým stěnám, zajištění celistvosti ve spojích atd. Proto by to měla provádět odborná firma, která pak za provedení ručí.

152 21.07.2006 14:33:42 Friedrich @

dotaz: Dobry den, chtel bych se zeptat jaky typ dveri (s jakou protipozarni odolnosti) je nutne dle platnych norem instalovat do spolecnych jednopodlaznich podzemnich garazi panel. obyt. domu? Jedna se o dvere z garaze do spol. prostor. Dekuji za odpoved.


odpověď:

Záleží na počtu garážovaných vozidel, řešení únikových cest, větrání a já nevím co ještě. Tohle musí být řešeno v projektu, na to není jednoznačná rada.  Osobně si myslím, že by tam měly být uzávěry nejméně EI 45 DP1, ale může to být i jinak – podle situace.

150 17.07.2006 10:51:27 EVA LP.2000@centrum.cz

dotaz: Chtěla bych se zeptat, zda musí být protipožární dveře z garáže do zádveří a zda musí být umístěn v garáži hasící přístroj. Je to nutné ke kolaudaci? Předem děkuji


odpověď:

Jednoznačně by měly – ovšem záleží na místní situaci. Na druhé straně nemůžete stavět garáž bez stavebního povolení a dveře a ostatní náležitosti musí být předepsány v projektové dokumentaci – takže  stačí, podívat se do projektu a popovídat případně s projektantem. Ten za to odpovídá a pokud to v projektu naopak uvedeno nebylo a stavební úřad to schválil, nemůžete to teď po vás chtít.

145 14.07.2006 10:01:21 Bohumír Podolák bpodolak@volny.cz

dotaz: Dovoluji si Vás požádat o odpověď na otázku: jak velká musí být vzálenost od hranice tj. oplocení pozemku průmyslového objektu (rafinerie) k jehličnatému lesu a to podle předpisů Evropské unie? Za odpověď velice děkuji. B. Podolák


odpověď:

Nevím – tím se naše firma nezabývá – řekněte mi, jak to souvisí s požární ochranou stavebních objektů ? Snad vzdáleně s odstupovvými vzdálenostmí – zkuste se podívat do ČSN 73 0810:2005 a do stále platné vyhlášky 137. Podotýkám, že projektové normy jsou normy národní a Evropská únie na ně nemá vliv. (prozatím).

143 12.07.2006 22:04:35 Lena Nova heyrov@volny.cz

dotaz: Dobrý den, prosím o radu co se týče stavby jádra a sousedící předsíně svépomocí v paneláku. Na stavebnim úřadě nám řekli ze svépomocí stavět nemůžeme a v projektu, ale máme že stavba bude provedena svépomoci za stavebniho dozoru projektanta. Instalatérské a elektrikářské práce samozřejmě dělali odborné firmy. Bohužel jsme již postavili tak prosím co nás čeká za problémy při kolaudaci a je možné jim ješte nějak předejit? Srdečně děkuji


odpověď:

Omlouvám se, právě jsem se vrátil z dovolené. Ovšem tohle není dotaz z oblasti požární ochrany. Osobně si myslím, že jste povinni dodržovat podmínky, uvedené ve stavebním povolení a pokud má pověřený stavební dozor potřebné oprávnění, nevidím důvod, proč byste nemohli stavět svépomocí.  Ale v téhle branži se nepohybujeme, poradna je zaměřena na otázky kolem požární odolnosti a hořlavosti. Opakuji již nejméně po dvacáté šesté.

142 30.06.2006 12:58:39 martina sirotková martina.sirotkova@memo.ikea.com

dotaz: Uvnitř bytového domu máme dvě garáže každou se 2 místy pro auta. V jedné z nich stojí staré odhlášené nepojízdné vozidlo (trabant). Garážový řád našeho domu umožňuje parkování jen pojízdným a řádně přihlášeným vozidlum. Chceme ho nechat na vlastní náklady odstranit, protože majitelka je t.č. v LDN. Její otec nám tvrdí, že v garáži uvnitř domu stát může a není důvod ho odstraňovat. Můžete mi prosím dát vyjádření z preventivniho požárního hlediska, zda nepojízdné a odhlášené vozidlo může stát v garáži uvnitř bytového domu?


odpověď:

Laik žasne, odborník se diví, co od nás lidi dneska nechtějí. Vážená paní, my jsme soukromá firma, která provádí požární ochranu stavebních konstrukcí. To co po nás chcete by Vám možná mohl dát (zdůrazňuji slova mohl a možná) příslušný orgán státní správy, tj. místní orgán HZS, ale rozhodně ne soukromá firma nebo osoba. Víte – rádi poradíme i soukromým stavebníkům, i když tato poradna byla zřízena spíše pro projektanty PO a hasiče, kteří potřebují poradit, jaký materiál by byl pro jejich aplikaci nejlevnější nebo nejvhodnější. Ale přece jenom, co je moc, to je příliš. Takže se nezlobte, ale na tohle tady skutečně nejsme…

141 25.06.2006 22:39:54 Ing. Šala Jaroslav sala jaroslav@homecity.cz

dotaz: Dobrý den,prosím o informaci- radu, který předpis – norma, ukládá vlastníkům ve výškových domech – 13 podlážích, povinnost a/ vybavit jednotlivá podlaží domu kouřovými čidly / automatické hlásiče kouře/ b/ provedení výměny stávajících jutových hadic v požárním řádu za izolované dle ČSN 14 540. Při požární kontrole v domě ve toto uváděno jako nedostatek Děkuji za kladné vyřízení.


odpověď:

Jako již po několikáté musím konstatovat, že tohle je otázka, týkající se projektového řešení stavby, nikoliv problém, týkající se materiálu. Nicméně odvětrání tepla a kouře a celá problematika větrání staveb je řešena v ČSN 73 0802:2000, zejména přílohou H a nově i v ČSN 73 0810:2005. Tam najdete s největší pravděpodobností odpověď, zvláště, jedná-li se o objekt s požární výškou nad 9, resp. 22,5 m. Podrobněji by Vám to vysvětlil projektant, tohle není naše parketa.

140 22.06.2006 18:56:27 Slíž ivan@jina.info

dotaz: Dobrý den přeji, prosím o radu, jestli je nutné u stavby s požární odolností 30 min., kde jsou plastová okna utěsňovat tyto jiným materiálem než pěnou i když samotná okna odolnost nesplní?


odpověď:

Dotaz je to zajímavý a rád bych věděl, koho to napadlo. Nicméně z logiky věci vyplývá, že – mám-li v obvodové stěně s požární odolností okno bez předepsané požární odolnosti (t.zn., že odstupové vzdálenosti a další náležitosti jsou splněny), je úplně jedno, čím toto okno do stěny těsníte. ´Žádná pěna nebo tmel to nezachrání a těsnění ztratí smysl v okamžiku, kdy vypadne nebo odhoří okno nebo jeho rám. Víte – na požárních normách se mi líbí, že jsou logické a jejich důsledky se dají obvykle předem (osobou alespoň trochu znalou) odvodit. A tohle je ten případ.

138 13.06.2006 15:08:00 Petr Konečný konecny@profiteam.cz

dotaz: Zná někdo jaké náležitosti musí obsahovat protokol o montáži protipožárních dveří pro kolaudaci ůprav v bytě Děkuji.


odpověď:

Nevím, jestli zná někdo, ale v každém případě znají hasiči – preventisté a měli by to znát i ti, kdož tyto dveře montují:

Takže – v první řadě certifikát a stavebně technické osvědčení, alespoň k nahlédnutí, prohlášení o shodě, doklad o vyškolení montážní firmy výrobcem, resp. oprávnění k montáži a nakonec prohlášení montážní firmy, že při montáži dodržela veškeré technologické předpisy výrobce pro montáž. Pochopitelně předávací protokol. Nic víc mně nenapadá, ale nevylučuji, že si ještě může něco vymyslet zástupce místní HZS. A nebral bych vyprávění o tom, že podle zákona stačí jen prohlášení o shodě. Podle vyhlášky 246/01 Sb, § 6 a 7 je dodavatel povinen… a při následné kontrole provozu schopnosti bych to já, jako kontrolní orgán vyžadoval k předložení.

137 12.06.2006 14:52:23 Zdeňka Kubaštová kubastova@bpo.cz

dotaz: dobrý den zájímá mne, zda je možné zvýšit protipožárním nátěrem požární odolnost tenkostěnných ocelových profilů. Konkrétně se mi jedná o profily 60/4 a 80/4 a požární odolnost 30minut. Jedná se o subtilní podpůrnou konstrukci a ráda bych minimalizovala její výsledné rozměry ( tzn. pokud je to možné, raděli bych se obešla bez obkladu ). děkuji za odpověď


odpověď:

Samozřejmě to jde, ale nebude to právě levný špás, protože tlouštka nátěru se bude pohybovat někde mezi 800 – 1000 mikrometry. A nemělo by se to natírat ručně, ale pouze stříkat.

136 12.06.2006 Nobilisová dana.nobilis@centrum.cz

dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je vhodné obložit vnější stěny komína protipožárním sádrokartonem a jestli je tento sádrokarton vhodný k použití za krbovými kamny.Děkuji.


odpověď:

Vážená paní, já bych to nedělal. Byť je sádrokarton protipožární, přece jenom je na povrchu karton a tedy papír. Na obložení komína by to sice asi nic neudělalo, ale z hlediska požární bezpečnosti bych doporučoval raději desky CETRIS a to i za krbová kamna. Pokud tam ovšem nemáte dřevěnou stěnu. Pak by bylo nutno vložit ještě desku z čedičové vlny jako tepelnou izolaci.

135 06.06.2006 10:34:30 václav Houba revize@zsmv.cz

dotaz: 1. jaká je životnost požárních nátěrů na ocelové konstrukce. 2. jak postupovat domělých u požárních mátěrů z dřívější doby existuje nějaký jednoduchý způsob zjištění – jednáse o nátěry OK výrobce RD Jeseník, realizace někdy v rozpětí let 1986-1991.


odpověď:

Životnost  či spíše funkce schopnost protipožárních nátěrů se uvažuje 10 let, pokud není průkazně doložena životnost delší. Průkazně znamená buď zkouškou stárnutí podle některé zkušební normy, případně zkouškou ve stavbě. Metodika je popsána v mém článku v čísle 29 našeho zpravodaje Informace.

Nátěry, aplikované v letech 1986 – 1990 dnes nemají žádnou prokázanou funkci a z hlediska § 7 vyhl. 246/02 Sb je nutno takový nátěr obnovit. Osobně bych se moc divil, kdyby v té době RD Jeseník vůbec nějaké protipožární nátěry na OK aplikoval, protože by je musel dovážet za valuty, které byly tehdy tvrdě limitované. Řešil jsem v té době celou oblast těchto nátěrů v rámci koordinačního pracoviště SVUM Praha a vím, že kromě Dexaminu (a ten se v RD Jeseník nepoužíval) byly tyto nátěry dováženy jen vyjimečně a pouze na vládou sledované stavby. 1 kg nátěru tehdy stálo 15 – 25 DM a to byly na socializmus tehdy velké peníze. Nedostal jsem tehdy devizy ani pro použití těchto nátěrů ve stanicich pražského metra a že to byla stavba. Jinými slovy nic nezjišťujte, nemá to smysl, protože dnes to již nemůže fungovat.

132 17.05.2006 08:47:21 Radek lateralus@seznam.cz

dotaz: Dobrý den, jsme obyvatelé podkroví rodinného domu. Na tento dům je nalepena přístavba .Původně tyto dvě stavby měl jeden majitel. Poté byla přístavba byla prodána s tím, že se zrekonstruuje na řadový rodinný dům. Nyní chce majitel upustit od stavby rodinného řadového domu a chce zde umístit seno. Máme právo jako přímý účastníci řízení trvat na tom, aby vystavěl protipožární zeď, která bude nad střechou objektu35 cm? Nebo stačí oddělení těchto prostor (našich obytných a sousedovic skladových) sádrokartonem? Neměla by zde býi oddělení požárně nebezpečného prostoru jako mezi 2 budovami? Děkuji za radu


odpověď:

Jak jsem Vám již řekl, podle místních poměrů by to měl řešit projekt, na jehož základě bylo uděleno stavební povolení. Jestliže se jedná o změnu užívání před kolaudací, jde v tomto případě o závažnou změnu, která by měla být projednána v novém stavebním řízení a jako účastník tohoto řízení máte právo žádat, aby nové řešení v projektu odpovídalo změně tohoto užívání. Obraťte se písemně na stavební úřad a případně i na ÚO HZS. Jinak obecně lze říci, že není důležité, z čeho požárně dělící konstrukci udělají, podstatné jsou její užitné parametry v danných podmínkách.

Rád bych ovšem ještě dodal, že tahle poradna není pro tyto případy zařízena, tady už zacházíte příliš daleko a chcete ode mne spíš právní radu, než věci kolem materiálové skladby. Takže to, co jsem Vám napsal berte prosím jako můj názor, nejsem právník a příště na nic takového odpovídat nebudu.Vašátko

130 24.04.2006 20:12:27 Jana Jandová jana63@atlas.cz

dotaz: Dobrý den.Budou nám dělat nové protipožární dveře jako vstupní do bytu.Chtěla bych vědět kam se mají otvírat,zda do bytu nebo ven?Za odpověď předem děkuji.


odpověď:

Žádný předpis to neupravuje a můžete si vybrat. Buď je budete otvírat ven, což je bezpečnější při panice pro Vás, ale můžete rozbít hlavu někomu, kdo bude utíkat po chodbě okolo Vašeho bytu nebo je můžete otvírat dovnitř, což může být pro Vás složitější, ale bezpečnější pro okolí. Hasiči na to nemají jednotné stanovisko.

K tomuto dotazu přišla ještě jedna reakce. Protože je tato odpověď patřičně vyfutrovaná odkazy na normy, myslím, že je od věci ji k tomuto dotazu přidat, protože moji odpověď zpřesňuje:

Hasičský záchranný sbor
Ústeckého kraje – KŘ
Odbor
prevence                                                                                                       
V Ústí n/L – 5. května 2006

Vážená paní!

Dovolte mi, abych v krátkosti reagoval na Váš dotaz a odpověď ing.
Vašátka, který se týká směru otevírání dveří z bytu.  Jedná se mi hlavně
o poznámku v odpovědi, že "…Hasiči na to nemají jednotné stanovisko".
S ing. Vašátkem máme velice dobrou spolupráci a kontakty, jeho poradna
se mi  líbí a rád se do ní podívám. V tomto případě však musím
konstatovat, že pokud "hasiči" ( tj. v tomto případě orgán vykonávající
státní požární dozor) konají tak jak mají, měli by mít v této
problematice zcela určitě jasno. Proto považuji za vhodné, odpověď ing.
Vašátka doplnit.
Komplexní odpověď na tuto problematiku by mohla zabrat i několik
stránek, ale pokusím se velice stručně. Při řešení požární bezpečnosti
staveb (dále jen "PBS") se vychází z obecných technických požadavků
stanovených ve vyhl. 137/1998 Sb. (jeden z prováděcích předpisů ke
stavebnímu zákonu).  V této vyhlášce je uvedeno, že při řešení PBS se
využívá normových hodnot, což je konrétní technický požadavek obsažený v
příslušné české technické normě ČSN, jehož dodržení považuje konkrétní
ustanovení za splnění jím stanovených požadavků. Požadavky na požární
bezpečnost jsou řešeny v oddíle 1 této vyhlášky a požadavky na výplně
otvorů jsou stanoveny § 37. Normové hodnoty, na které se tato ustanovení
odvolávají, jsou řešeny v ČSN 73 0802 "PBS – Nevýrobní objekty" v
návaznosti na ČSN 73 0833 "PBS – Budovy pro bydlení a ubytování". V čl.
9.13.2 ČSN 73 0802 je stanoveno, že dveře na únikových cestách *se musí
otevírat* ve směru úniku, *s vyjímkou *dveří z místnosti nebu funkčně
ucelené skupiny místností, u kterých úniková cesta začíná…, *dveří do
bytu* (které se mohou otevírat proti směru úniku) a s vyjímkou
východových dveří na volné prostranství, do pasáží apod., pokud jimi
neprochází více než 200 evakuovaných osob. … . ČSN 73 0833 některá
tato ustanovení doplňuje popř. upřesňuje, kdy např. v čl. 4.3.10 je
stanovené, že u budov skupiny OB 2 (tj. bytové domy mající více jak tři
obytné buňky) se východové dveře na volné prostranství z budov určených
převážně pro bydlení nemusí otevírat ve směru úniku.
Z výše uvedených skutečností vyplývá, že z hlediska PBS je směr
otevírání dveří stanoven zcela přesně, ale u dveří do bytu je povolena
ta úleva, že se mohou otevírat i proti směru úniku. V tomto případě se
upřednostňuje provozní hledisko, které je zmíněno v odpovědi ing.
Vašátka. Tj. jeho odpověď je správná, ale hasiči v tom jasno mají.
Normové hodnoty na úseku PBS stanovují i další technické požadavky na
dveře na únikových cestách (způsob otevírání, vybavení prahy, typy
dveří, výšková uroveň podlah na obou stranách dveří apod.), ale to
nebylo předmětem Vašeho dotazu.
ing.pplk. ChytrýPetr                                                         ředitel odboru prevence

129 21.04.2006 Jaromír Lang lang27@volny.cz

dotaz: – Jaká je vydatnost barvy Protherm Steel pro protipožární nátěry /budu natírat asi 85 m2 / – pracovní postup nátěru ocelových vrat, které jsou natřeny syntetickou barvou – pracovní nátěr nebo, oprava nátěru vrat již opatřených nátěrem protipožární barvou – jak zjistím tloušťku nátěru – zda mi neporadíte kolik se asi účtuje za 1m2 nátěru – zda se po skončení práce nedělá nějaký protokol. – kde seženu požadovanou barvu /okres Tábor/ – nátěr má být do 30 min., budu nátěr provádět válečkem, jak poznám, že je správná tloušťka kolikrát provést nátěr válečkem, aby byl v požadované tloušťce


odpověď:

Vážený pane, aplikace protipožárních nátěrů vyžaduje odborné znalosti a příslušné oprávnění, resp. doklady o zaškolení zhotovitele v souladu s § 6 a 10 vyhl.MV č. 246/01 Sb. Pokud nejste oprávněná osoba (a to – soudě podle Vašeho dotazu nejste), nemůžete si takový nátěr provést sám, mimo to tyto nátěry se prodávají výhradně u výrobců či distributorů zaškoleným osobám a rozhodně ne v krámě přes pult. V dokumentaci výrobce, která je předmětem zaškolení, jsou pak zodpovězeny všechny dotazy, na které se ptáte. Současně však upozorňuji, že požárně odolná vrata žádným nátěrem nezískáte, platnost certifikátů na jedný systém laminovaných nátěrů, který to umožňoval (DEXAMIN DV/S) byla po zavedení nyní platných norem v r. 2004 omezena pouze na jednokřídlové uzávěry s největší velikostí cca 2000 x 1000 mm a rozvaděčová dvířka a to nejvýše do EW 60 D1 a u menších dvířek do EI 15 D1.
Oprava vrat (pokud se nejedná o rekonstrukci objektu podle ČSN 73 0834) v podstatě není možná.
K závěrečné otázce Vás musím upozornit, že pro kolaudační řízení musíte předložit platné certifikáty a stavebně technická osvědčení všech "stanovených" výrobků v souladu s přílohou II. NV 163 ve znění NV 312/2005 Sb., které jste pro práci použil a platné oprávnění k aplikaci, pochopitelně pak vystavit závěrečný certifikát, kde potvrzujete na základě předložených dokladů deklarovanou požární odolnost.
Jinými slovy – amatersky se tyhle věci dělat nedají a mohu-li Vám doporučit – nepouštějte se do toho a svěřte práci specializované firmě, která bude vědět, co smí a co nesmí, jinak se můžete dostat do netušených problémů. Těch 85 m2 Vám rozhodně nemůže stát zato.

128 11.04.2006 12:11:00 Kytka Petr kytkapetr@email.cz

dotaz: dobry den natrel sem sam svuj krov a pozarnici po me chteji certifikaci nebo prohlaseni o shode vyrobku dexaryl B muzete mi ho prosim poslat mailem mebo poradit kde to sezenu diky moc


odpověď:

Vážený pane, Dexarylem jste svůj krov se 100 % jistotou nenatřel, protože Dexaryl prodáváme výhradně zaškoleným firmám a Vaše jméno mezi nimi není. Zaplať bůh, že hasiči chápou, že tyto nátěry mohou provádět výhradně autorizované firmy, které nátěr skutečně provedou podle předepsané technologie a ve správné vydatnosti. Pokud Vám někdo skutečně prodal nátěr a tvrdil, že jde o Dexaryl, propsím sdělte na těchto stránkách jeho jméno, abychom ho mohli prohnat jetelem společně.

127 07.04.2006 15:50:51 Petr Lukáč plukac@csob.cz

dotaz: Dobrý den, prosím Vás o návrh řešení náťeru případně obložení chaty.Máme chatu, která je obložena lignátovými deskami, které byly vždy natírány latexem. Vlivem počasí se náťer vždy brzo začne loupat. Existuje nějaký vhodný obklad, který by se nemusel natírat a odolával by povětrnostním vlivům/vlhko, déšť/, případně jiné řešení? Děkuji za odpověď


odpověď: Omlouvám se za zpoždění, ovšem na tento dotaz nemohu a nechci odpovídat. Mnohokrát jsem tady říkal, že jsme firma, provádějící protipožární ochranu staveb a tato poradna je zaměřena výhradně k tomuto tematu. Příště se mě budete ptát, jaká hnojiva máte používat na zahrádce. Obraťte se prosím na Přemka Podlahu.

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb