Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
34
LET

Poradna 75 – 126

Publikováno dne 25. 11. 2009

126 31.03.2006 07:15:41 Robert Hanáček rhanacek@seznam.cz

dotaz: Dobrý den, komín Schiedel od krbu v podkroví prochází místností s laminátovou podlahou. Stavební firma nás nutí k úpravě podlahy kolem komínu 5 cm páskem dlažby, poté teprve laminátová podlaha. Je to nutné? Děkuji za odpověď


odpověď:

Vážený pane, v tom Vám nemohu poradit, protože záleží na tom, co doporučuje nebo dokonce nařizuje průvodní dokumentace výrobce komínu a požární zpráva. Lituji.

125 25.03.2006 13:07:38 Jaroslav Vejr jaroslavvejr@quick.cz

dotaz: prosím o podrobnější vysvětlení parametru "mezní hodnota tepelného toku"


odpověď:

Postačí nahlédnout do platné klasifikační normy ČSN EN 13501-2, kde jsou všechny tyto pojmy podrobně vysvětleny. Pojem "mezní hodnota tepelného toku", resp. parametr W, jinak též radiační odolnost je dle výše zmíněné normy:
….. schopnost konstrukčního prvku odolávat expozici plamenem pouze z jedné strany tak, aby se snížila pravděpodobnost přenosu požáru následkem prostupu významného sálavého tepla jak prvkem, tak i z neexponovaného povrchu prvku na sousední materiály. Prvek má také chránit osoby v jeho blízkosti. Prvek vyhovující kritériu I, I1 nebo I2 se hodnotí jako vyhovující i požadavku W po stejnou dobu.
Porušení kriteria celistvosti „způsobené trhlinami nebo otvory většími než stanovené rozměry“ nebo „souvislým hořením na neexponované straně“ znamená automaticky porušení kriteria radiace.
Prvky, u nichž se měří radiace, jsou označeny připojením W ke klasifikaci (např. EW, REW). Pro tyto prvky se klasifikace udává jako doba, po níž maximální hodnota radiace, měřená podle specifikace ve zkušební normě, nepřekročí 15 kW/m2.

124 22.03.2006 20:10:23 Tomáš Kastner tom.kastner@centrum.cz

dotaz: Dobrý den prosím o návrh ošetření dřevěnné stavební konstrukce stropů v hotelových ubytovacích prostorech.Trámy jsou provedeny jako nosné a požadovaná požární odolnost je 30min.Vzhledem k dostatečnému průřezu trámů patrně tomuto požadavku vyhoví, ale přesto uvažuji s jejich nátěrem pro zvýšení odolnosti.Požadavkem je přirozený vzhled dřeva po provedení nátěru/konstrukce jsou přiznané/ a zdravotní nezávadnost nátěru po aplikaci.Děkuji Vám za odpověď a těším se na spolupráci s Vámi.


odpověď:

Pokud je průřez stropních trámů alespoň 140 x 200 mm, nemusíte je již ničím chránit, protože těch 30 minut mají, pokud jsou trámy  menší, nátěr je nutný. Jako nátěr doporučuji DEXARYL B Transparent, který má platné atesty a certifikát podle ČSN EN 13501-2, hygienický atest pro obytný interier se právě dokončuje v SZÚ Praha (ovšem nátěr se používal podle předchozích norem až dosud bez jakýchkoliv problémů). Nicméně doklad bude koncem dubna.

123 17.03.2006 14:00:52 Firichová ts06.oz03@bak.cz

dotaz: Na internetu jsem si přečetla že Vaše firma provádí montáž desek GRENAMAT Al .Potřebuji poradit kolik vychází za bm.


odpověď: Vážená paní, naše společnost provádí montáž desek GRENAMAT vždy jako protipožární obklad nebo konstrukci – tedy za účelem zvýšení požární odolnosti. Abychom mohli vykalkulovat cenu, museli bychom vědět, jaké máte požadavky na požární odolnost, o jakou konstrukci se jedná, jaká má být povrchová úprava a další parametry žádané aplikace. Teprve potom můžeme vykalkulovat cenu.

121 08.03.2006 09:36:22 Vaňousková Erna vanouskova.erna@nanlitomerice.cz

dotaz: Vážení, mám dotaz ohledně použití protipožárního sádrokartonu. Stavíme nový dům, kde je předepsán protipožární sádrokarton, do kterého chceme nainstalovat osvětlení. Ale donesla se nám informace, že narušením (vyvrtáním průchodů pro světla) narušíme protipožární ochranu, kterou má sádrokarton splňovat. Je na tom něco pravdy? Jak tedy potom řešit osvětlení, ev. jiné průchody? Děkuji


odpověď:

Vážená  paní, slyšela jste správně. Pokud chcete umístit světla do požárního sádrokartonového stropu nebo podhledu, musíte je shora odizolovat speciální úpravou, jinak porušíte celistvost (E) a strop ztratí požární odolnost. Každá odborně zaškolená montážní firma, která má papír od cechu nebo od výrobce sádrokartonu to ví a měla by to umět. Kromě toho tato úprava bývá nakreslena v katalozích jednotlivých výrobců (Knauf, Rigips).

120 06.03.2006 07:56:23 Michal Malek michal.malek@kves.utc.sk

dotaz: Dobry den! Dekuji za odpoved. Az pozde jsem si vzpomel, ze bez urciteho opisu strechy mi asi tezko poradite, takze to ted napravim. Strecha by byla sedlova se sklonem 45 stupnu se dvema vikyri. Krokve (drevene) asi 160×80 mm, osova vzdalenost 900 mm. Strecha by ukryvala obytne podkrovi. Jako krytina jsou planovany tasky Bramac. Pripada do uvahy vice variantu sestavy strechy napr: -nejjednodusi : Bramac – hydroizolace – polystyren mezi krokve – polystyren pod krokve (cca18cm) – omitka -stredna: Bramac – hydroizolace – polystyren mezi krokve – polystyren pod krokve (cca18cm) – sadrokarton -slozitejsi: Bramac – hydroizolace – mineralni vlna mezi krokve – polystyren pod krokve (cca18cm) – sadrokarton nebo omitka. Chtel bych znas Vas nazor na jednotlive varianty z hlediska pozarni bezpecnosti pripadne jinou sestavu, ktera by vsak zahrnovala polystyren jako hlavni izolacni material. Pro vysvetleni uvadim, ze napad s polystyrenem vznikl na zaklade velmi vyhodne cenove nabidky. Nikde se o zatepleni podkrovi polystyrenem nepise z hlediska pozarni bezpecnosti a zatim mi nikdo nedokazal odpovedet. Za Vasi pripadnou odpoved dekuji S pozdravem Ing. Michal Malek


odpověď:

Vážený pane, v podstatě po mně chcete, abych projektoval. Jednak to neumím, jednak si myslím, že to, co chcete, bude záviset na řadě faktorů, které souvisejí s projektem celé stavby, např. na odstupových vzdálenostech od dalších objektů, od rozdělení požárních úseků v objektu, požadované požární odolnosti atd. Jinými slovy – projektant musí určit druh konstrukce a její požární odolnost a potom se teprve můžete ptát na to, z jakého materiálu a jakým způsobem může být střecha zhotovená. A příslušný dodavatel Vám musí doložit certifikátem, že to dovede a příslušné parametry svojí konstrukcí splňuje. Osobně si myslím, že lepší je minerální vlna, ale to je věcí norem, projektu a materiálových zkoušek.

 

119 02.03.2006 13:33:33 Michal Malek michal.malek@kves.utc.sk

dotaz: Dobry den! Chtel bych zateplovat sikmou strechu-podkrovi expandovanym polystyrenem s retarderem horeni jen mam jiste pochybnosti ohledne pozarny bezpecnosti.Chtel bych se zeptat jestli taketo reseni splnuje pozarni resp. stavebni normy neboli jestli bude taky dum po pozarni strance bezpecni v porovnani napriklad se zateplenim mineralni vlnou? Bude stacit na vnitrni strane pouziti sitky a omitky, nebo je nutne pouziti sadrokartonu (po strance pozarni bezpecnosti). Dekuji za odpoved Ing. Michal Malek


odpověď:

Nepíšete, z čeho je střecha. Pokud pod polystyrenem bude prkenný záklop nebo jiný hořlavý materiál, určitě tím požární bezpečnost stavby zhoršíte. Retardování PST v tom nehraje žádnou roli, protože retardery fungují pouze za normální teploty. Když se materiál ohřeje, potom už to shoří všechno stejně.

 

118 23.02.2006 14:54:41 Ing.Martin Hradecký hradecky@primahk.cz

dotaz: Dobrý den, řeším jeden problém na stavbě v Jaroměři, kdy projektant navrhl podhled v obloukových arkýřích z SDK konstrukce GKF 12,5 s odolností 30min. Průměr oblouku je cca 50cm, dle dodavatelů SDK konstrukcí je to v podstatě neproveditelné, tvrdí, že SDK nelze takto ohnout. Napadlo nás proto řešení provést tyto oblouky z palubek, které bychom dále nechali natřít odbornou firmu (pravděpodobně vaši) protipožárním nátěrem s požadovanou odolností. Mám dotaz zda je tato záměna z požárního hlediska proveditelná a prosím o uvedení přibližné ceny za 1 m2 nátěru celková výměra by byla asi 32 m2.Děkuji s pozdravem Ing.M.Hradecký


odpověď:

Vážený pane, to není tak jednoduché, jak si myslíte. Pokud je konstrukce navržena ze sádrokartonu, bude se jednat o konstrukci typu DP1, tedy nehořlavou, zatímco navrhované řešení z palubek by mělo zatřídění DP3, tedy hořlavá konstrukce a to zcela bez ohledu, zda ji natřete. Tím se charakter nezmění. A to by se zase nemuselo líbit hasičům.

Nicméně – pokud byste netrval na právě na poloměru 500 a stačil by Vám poloměr 600 mm, nabízí firma RIGIPS sádrokartonové desky RIFLEX s požární odolností Rp 30 (2x 6 mm). Nevím, jestli na to mají nové atesty, protože jsme to již dávno nepoužili, ale existuje to – zkuste se zeptat u Rigipsů. Pokud byste trval na poloměru 500 mm, pak nabízím jako jediné možné řešení plech, obložený lepeným obkladem ORDEXAL a povrchově upravený omítkou nebo dalším plechem jako sendvič. To bychom uměli. Vašátko

117 18.02.2006 13:29:26 Ing. Dalibor Buršík dbursik@post.cz

dotaz: Zdravím Vás, pane Vašátko. Projektant navrhuje jako stropní konstrukci vlnitý pozinkovaný plech + 2 dřevotříska 18 až 22 mm (kolmo na sebe) + koberec, vše na ocelové nosné konstrukci. Požadavek dle tab. 12 pol. 7 ČSN 73 0802 je R15. Jakým způsobem by se dala posoudit požární odolnost takové konstrukce ? Nechceme podhled ani nátěr. PÚ je ve II. SPB, posuzovaná konstrukce je nosná uvnitř PÚ, nezajišťující stabilitu objektu. Děkuji za odpověď.


odpověď:

Ať na to koukám jak chci, něco mi tu schází.  Požadujete požární odolnost R 15, ale uvádíte složení plošné konstrukce, tedy stropu. Buď tedy chcete chránit jenom nosné prvky, tedy OK a potom mě schází údaj o nosné konstrukci nebo chcete parametr REI (REW) pro strop jako celek a nechcete-li nátěr ani podhled, nabízí se pouze 20 mm silná deska ORDEXAL zespodu na plech. Samotný parametr R pro strop (pokud chcete chránit pouze jeho stabilitu) by znamenal, že sice může prohořet (celistvost E), na prostupu tepla nezáleží (I,W), ale nesmí spadnout – to znamená, že stejně musíte na potřebnou dobu zajistit jeho ochranu alespoň na REW 15 D3, protože samotné plechy podložené nějakou konstrukcí se prostě nesmí ohřát nad kritickou teplotu a v 15. minutě tam už máte kolem 700 stupňů C.
Samozřejmě, asi se dá spočítat, zda Vámi navržená konstrukce vydrží i bez ochrany, ale to zase bude záležet především na nosné konstrukci pod stropem a pokud to nejsou prvky pod 150 O/F.m-1, pak to asi nevyjde.

116 15.02.2006 15:51:56 Tomáš Rychlý tomas.rychly@atelier-simona.cz

dotaz: Dobrý den Mám na vás dotaz ohledně požární odolnosti ocelové konstrukce. V nově budovaném bytovém domě chci použít ocelovou nosnou konstrukci, kruhové ocelové sloupy, které budou i v interieru. Nechci použít požární nátěr kvůli potřebě jeho obnovování. Chtěl bych se zeptat zda se dá použít nějaký omítkový systém, který dokáže zvýšit požární odolnost a zároveň lze upravit jako vnitřní omítka. Nebo zda existuje certifikovaný obkladový systém, který by šel použít i na kruhové sloupy. Děkuji za odpověď


odpověď:

Vážený pane, k Vašemu dotazu mě chybí jednak průměr sloupů, jednak požadavky na požární odolnost. Spojte se s námi nejlépe telefonicky na číslo 602416856. E.Vašátko

 

115 06.02.2006 10:06:06 Jan Novotný Blanická 3137 Chom jan.novotny01@cez.cz

dotaz: Dobrý den. Můj dotaz se týká způsobu dosažení požární odolnosti 30 minut u stropu prostoru cca 8 x 9 m . Strop je klasické konstrukce, hurdisky mezi ocelovými nosníky I 16, hurdisky jsou omítnuty.Na horní straně stropu je nyní slabý betonový potěr, u nosníků je vyvýšen. Plánuje se nad stropem provést vestavbu bytové jednosky a prostor mezi nosníky I 16 bude izolován a vybetonována podlaha. V polovině délky místnosti je strop podepřen nosníkem I 32 (napříč pod směrem nosníků I 16) a tento nosník je svisle podepřen v jedné třetině délky ocelovým nosníkem (silnostěnná trubka 159 x 25 mm). Zajímá mě hlavně způsop úpravy ploch pod omítnutými hurdiskami. Děkuji.


odpověď:

Omlouvám se, ale o tomto dotazu jsem se náhodně dozvěděl teprve až dnes, při otevření poradny. Nešlo mě připojení na internet.

Nicméně recept na Váš dotaz je jednoduchý. Bez ohledu na povrchovou úpravu stávajícího stropu, pokud je povrch soudržný a neodpadává postačí pro požadovanou požární odolnost lepený obklad ORDEXAL o tlouštce 20 mm. Bližší údaje naleznete v našem katalogovém listě 03302 na této stránce v kapitole Katalog.

114 23.01.2006 16:45:54 Radoslav Raclavský rraclavsky@hpfm.cz

dotaz: Dobrý den, měl bych dotaz, zda je potřeba nějakého osvědčení k projekci požárních systémů Sprinkler apod. Mám vystudovanou specializaci TZB. Zda je nějakého osvědčení potřeba, mohl by jste mi zaslat kontakt na instituci, která by mi osvědčení po zaškolení vystavila? Za odpověd předem děkuji


odpověď:

Předpokládám, že jste jako projektant požární ochrany členem ČKAIT. V takovém případě postačí oprávnění od výrobce systémů, kteríé chcete projektovat, protože většina výrobců provádí v daném směru příslušné školení – např. výrobci EPS, SHZ atd. Jinými slovy – nikoliv instituce, ale výrobce. Další informace naleznete i ve vyhl. 246/2001 Sb. v § 6 – 10 a případně i dalších.

113 23.01.2006 16:23:16 Lubomír Zaoral l.zaoral@atlas.cz

dotaz: Dobrý den, mám postavenou a obezděnou krbovou vložku s rozvody teplého vzduchu do okolních místností (4 místnosti). V RD je dřevěnný strop. Prosím o radu, čím oddělit strop od krbové vložky – teplota v prostoru nad vložkou je cca 100 až 150 st.C. Zřejmě bude nutno použít nějaké desky a čím desky připevnit. Dále bych se chtěl zeptat, jestli stačí na upevnění plechových otvorů na vývod teplého vzduchu do jednotlivých místností montážní pěna. Protože jsem musel postavit komín, který je samozřejmě izolován skelnou vatou a obezděn Porfixem 7,5 mm, ale prochází dřevěnným stropem, jak ošetřit strop proti případnému sálavému teplu. Děkuji předem za odpověď.


odpověď:

Vážený pane, již několikrát jsem na těchto stránkách upozorňoval, že na tyto a podobné dotazy nemohu odpovědně reagovat, protože neznám skutečný stav a přesné provedení konstrukcí. Dávat císařské rady jen tak, podle toho, co mi tady napíšete – to je příliš velká odpovědnost, která se v případě selhání může obrátit proti mně. Tohle vám musí říci projektant požární ochrany, který je podrobně obeznámen s celou situací v objektu a ví, jak jsou všechny konstrukce udělány. Je mi líto, ale naše poradna je určena stavebním organizacím a projektantům PO u kterých se předpokládá znalost norem a předpisů a ne pro jednotlivé soukromé stavebníky. Je mi líto.
112 20.01.2006 13:27:10 Chose vasutj@quick.cz

dotaz: Dobrý den, chci se zeptat na odstup staveb z požárního hlediska. Ve vyhlášce o požadavcích na výstavbu se mluví o 7m u obytných budov. Chceme stavět roubenou dřevěnou chalupu se šindelem ma střeše v památkové zóně, okolní stavby jsou RD, my chceme provozovnu občerstvení. Všechny razítka už máme, kromě hasiče. ten chce 7m odstup, ale tvar pozemku a ostatních staveb to neumožňuje. O co se hasič opírá, a jak snížit odstupovou vzdálenost? Z vnitřní části stavby můžeme dát obklad a chránit dřevo proti ohni, ale co z venkovní strany? zde asi ani nátěry nepomohou… prosím o jakoukoliv radu či typ. popř, pošlu i situaci stavby.


odpověď:

Hasič se opírá o platné projektové normy, pravděpodobně o ČSN 73 0802 a ČSN 73 0810. Snížení odstupové vzdálenosti je možné zvýšením požární odolnosti konkrétních stěn, kde není dodržena vzdálenost od okolních budov, což znamená, že by bylo třeba obložit zvenku stěny např. deskami Promatect H nebo Cetris. Konkrétní provedení a řešení ovšem musí zpracovat projektant požární ochrany – naše firma se touto činností nezabývá.

111 19.01.2006 14:03:06 Lubomír Žikovský l.zikovsky@seznam.cz

dotaz: Dobrý den Chtěl bych se zeptat na výměnu stropních trámů .Při demontáži rákosu a prken ze stropu jsem zjistil,že některé z nich jsou ve zdech skoro uhnilé.Mezi trámy je dřevěný záklop a hlína se slámou.Moje představa je vše sundat a instalovat nové trámy a přímo na ně shora prkennou podlahu(to bude půda) a ze spoda izolaci,parozábranu a sádrokarton.Je můj návrh správný? Jaký průřez trámů použít(vnitřní vzdálenost nosných zdí je 5,1m) a jaký průřez záklopu?Děkuji


odpověď: Vážený pane, už jsem to tady jednou napsal. Tohle je poradna, kde se snažíme pomáhat projektantům a hasičům, tedy v oblasti požární ochrany staveb. Výměna stropních trámů a dalších částí stavby není naše parketa a rady v této oblasti skutečně neposkytujeme. Proto se na mne nezlobte, když vám neodpovím – nerad se montuji do něčeho, čemu nerozumím.

108 18.01.2006 Roman Mráz mraz@qarta.cz

dotaz: Dobrý den. V podkrovním prostoru rodinné vily jsou viditelné dřevěné prvky krovu (sloupy, pásky, kleštiny). Je požadována požární odolnost 30 minut a současně barevná úprava mořením při zachování viditelné struktury dřeva. Uvažoval jsem o použití protipožární nátěru na dřevěné konstrukce DEXARYL B – Transparent. Ovšem v návodu k použití je uvedeno, že dřevo nesmí být opatřeno žádným předchozím nátěrem s výjimkou impregnací proti dřevokazným houbám a hmyzu. Můžete mi prosím poradit jak skloubit požadavek na barevnou úpravu dřeva a současně protipožární ochranu. Děkuji za odpověď. S pozdravem R. Mráz


odpověď:

Buď jsem to do toho katalogového listu špatně napsal nebo jste to špatně pochopil, ale dřevo můžete lihovým mořidlem (výhradně lihovým) namořit do požadovaného odstínu) a potom natřít protipožárním nátěrem. Ta poznámka o nepřípustnosti jiných nátěrů se týká všech nátěrů, obsahujících jakoukouliv syntetickou pryskyřici nebo mastné podíly, protože DEXARYL se musí do dřeva zapenetrovat a proto musí být povrch dřeva porézní.

106 03.01.2006 13:10:47 Miroslav Charvát charvat@euromont.cz

dotaz: Vážený pane! Prosím o radu ve věci zadání provedení okna rodinného domu, které je projektem (typový projekt) specifikováno jako Okno protipožární s pevným zasklením s odolností EI 15D1 (500 x 1.500 mm). Jako druh zasklení je uveden Pyrobel. Všechna okna předpokládám v provedení plast. Je možné pro tuto specifikaci , tj. EI 15D1, použít plastové okno (neotvíravé) a případně Pyrobel nahradit např. jiným zasklením (např. v kombinaci s použitím drátoskla)? Děkuji za vaši odpověď.


odpověď:

Říkám to nerad, ale plastové okno, ať už s jakýmkoliv sklem Vám nazajistí požadavek EI 15. Požadavek D1 znamená, že okno včetně rámu musí být z nehořlavých materiálů a to, jak jistě uznáte, plastové okno není. Kromě toho – nelze kombinovat certifikované sklo (certifikaci skla považuji ostatně za zbytečné vyhazování peněz)  s jakýmkoliv rámem, vždy to musí být kompletně odzkoušená konstrukce, tedy okno s certifikátem jako výrobek, samotný certifikát pouze na sklo nestačí – sklo může při požáru vypadnout z rámu. Uvědomte si, že podle ISO křivky může teplota v 15. minutě dosáhnout 600 – 700 stupňů. – Zkuste se obrátit např. na specializované výrobce požárních uzávěrů – takových výrobců je víc, ale nehodlám tady dělat komukoliv reklamu., všichni musí mít na své výrobky platný certifikát.

105 02.01.2006 11:10:39 Martin Pospíšil pospisilm@lbogroup.com

dotaz: Obrátil se ne mě investor jedné akce, se kterým často spolupracujeme a požádal mě o zhodnocení nutnosti ochrany prostorů, konkrétně kancelářského objektu, samočinným hasícím zařízením. Co se týče předpisů platných v ČR je mi jasné. Jde mi o často zmiňované požadavky zahraničních investorů, vycházejících z cizích, případně nadnárodních předpisů pro nutnost ochrany SHZ, případně požadavků pojišťoven. Pokud jste v tomto smyslu něco zpracovávali, dejte mi prosím vědět.


odpověď:

V uvedené věci se laskavě obraťte o vyčerpávající informace na ing. Rybáře v a.s. Kooperativa Praha, který je zástupcem ČAP a těmito otázkami se dlouhodobě zabývá. Obdobně můžete zkusit kontaktovat ředitele a.s.PAVUS Praha, ing.Dufka.

104 01.12.2005 17:40:10 Ing.Kafka Pavel fast@hbnet.cz

dotaz: Chtěl bych se zeptat na problematiku oprávnění k provádění požárních ucpávek a požárních těsnění.jaké legislativní nařízení se zabývá tím,kdo může provádět požární ucpávky.Jaké živnostenské oprávnění k tomu potřebuji.Prosil bych o co možná nejširší informaci zabývající se prováděním těchto požárně dělících konstrukcí.


odpověď: Je mi líto, ale informace tohoto druhu neposkytujeme.

103 25.11.2005 Ing.Jozef Hlaváč j.hlavac@zinchem.sk

dotaz: Slovenská Vyhláška 96/2004 Z.z. zaväzuje investora pri prevádzkach s horľavými kvapalinami postavenými pred 03/2004 posúdiť ju podľa §36 pri najbližsej rekonštrukcii a dať ju do súladu s požiadavkami nasl.paragrafov , najneskôr však do roku 2013. Z posúdenia nami riešenej rekonštrukcie technológie vyplynula aj požiadavka zvýšenia požiarnej odolnosti jestvujúcich nosných oceľových konštrukcií pod aparátmi, ktorých zrútením by došlo k ďalšiemu rozšíreniu požiaru. Po posúdení na tvári miesta boli vylúčené všetky ponúkané možnosti :náter , nástrek, obklad. Pre veľký rozsah konštrukčných spojov, znečistenia , mastnôt, neprístupnosť, krátkosť času rekonštrukčných prác, nezaručenie okolitej teploty a teploty oceľovej konštrukcie nad +5°C, zlé skúsenosti so životnosťou v minulosti aplikovaného náteru na jednu z konštrukcií, výskyt striekajúcej vody, vlhkosti a výparov silných rozpúšťadiel(acetón, xylén, izopropanol) sme zvolili možnosť chránenia oceľových konštrukcií vodou- skrápacie zariadenie. Výpočet robila oprávnená firma (česká) ako na drenčerové zariadenie, čo samozrejme nie je zariadenie na zvýšenie požiarnej odolnosti oceľovej konštrukcie. Posúdenie takého zariadenia je v SR na úrovni Prezídia Hasičského a záchranného zboru, ktorý dal na riešenie negatívne stanovisko. Projekčná a montážna firma pritom prehlásila, že takéto riešenia už realizovala a pri schvaľovaní vraj nebudú problémy. Prosíme o radu, ako obísť aplikáciu náteru, obkladu,resp. nástreku a získať súhlasné stanovisko hasičov.


odpověď:

Vážený pane, podle toho, co jste napsal by patrně vyhověl lepený obklad ORDEXAL s dodatečným oplechováním. Ovšem neznám detaily konstrukce, profily, členitost konstrukce ani požadavky na požární odolnost, takže bych doporučoval, abyste se  se mnou spojil telefonicky nebo mailem přímo a potřebné detaily a informace mě zaslal. Pokud se podíváte na naše stránky (Aplikace), podobné zařízení jsme prováděli v minulém roce ve Spolchemii  v Ústí n.L. (Nové pryskyřice) a zatím to vypadá v pořádku, něco podobného teď dokončujeme v Neratovicích. Na Slovensku je systém ORDEXAL plně certifikovaný a má všechny potřebné slovenské doklady (TASUS Blava). Obraťte se o technické posouzení na ing.J.Olbřimek,PhD (Vysoká škola stavební – Bratislava), který tento systém zná a na naše internetové stránky do katalogových listů. Na Slovensku nás v tomto směru zastupuje firma Kollmann, Brezno (Kollmann@Kolmann.sk).

102 18.11.2005 10:02:20 Miroslav Cihak mysign@centrum.cz

dotaz: Potrebovall bych poradit, mam krbovou vlozku s vytapnemim horkym vzduchem. Vyvod vytapeni je umisten cca 5cm nad drevenou podlahou (smrk) a bude zabudovan do vestavene skrine (drevo lamino). Potrebuji ochranit podlahu, pred horkym vzduchem, kdy dochazi k jejimu nadmernemu ohrevu a zaroven ochranit okoli skrine u vystupu vyvodu (vyvod je kruhoveho prumeru). Jaky mohu pouzit material, ktery by vyhoval a kde jej mohu koupit (nejlepe Plzen).


odpověď: Říkám  to nerad, ale kdybyste si přečetl poslední dotaz, asi byste odpověď znal. Tohle je poradna pro projektanty a stavební organizace a zjišťuji, že stále více odpovídám domácím kutilům. Nicméně mohu jen zopakovat – desky AQUAPANEL (firma Knauf), CETRIS (každé lepší stavebniny), Promatect H (firma PROMAT ČR  Praha ). Nic lepšího zatím nikdo nevymyslel.

101 12.11.2005 11:26:59 Jiří flajsmanjiri@centrum.cz

dotaz: Chtěl bych poradit jak ošetřit stropní a střešní trámy u komínu kde by vzdálenost měla být min.50mm,ale ve skutečnosti je 15mm.Z technických důvodů nelze trám odřezat.Při běžném provozu má komínové těleso do 50°C ,jde mě o možné vyhoření sazí kde teplota povrchu komínu je daleko větší. Děkuji za odpověď.


odpověď:

Při vyhoření sazí může teplota překročit i 1000 stupňů, ovšem něco utlumí zdivo. Jediné, čím můžete obložit  trámy kolem komína (a stejně to v havarijním případě nemusí být dostatečné) jsou buď desky Promatect H nebo L, tak tlusté, jak se vejdou.) A obložil bych to alespoň do vzdálenosti 30 cm kolem dokola na všechny strany, kde není dodržena bezpečná vzdálenost. Desky dodává firma Promat s.r.o. – reklamy visí na každém podjezdu. Žádný nátěr nebo nástřik Vám tady nepomůže.

 

100 03.11.2005 11:32:41 Jan Novotný jan.novotny@pak.izscr.cz

dotaz: Přeji pěkný den. Ctěl bych se zeptat, zda víte o nějakém nátěru na dřevo, který snižuje index šíření požáru (např. u palubek) na hodnotu pod 50 mm/min. Přitom nemám na mysli intumescentní nátěr (např. Dexyryl) ale nějakou "levnější" variantu neco jako kdysi býval betogen nebo jak se to jmenovalo – tedy takovou povrchovou impregnaci. Na interneu jsem v ČR nic nenašel. Jedná se o problém shormažďovacích prostorů kdy je předepsáno 50 (dříve 75) a dřevo má podle "22" 54 mm /min Takže jde pouze o tento "fous", kde intumescentní nátěr je sice supr ale příliš drahý.


odpověď: Vážený pane, takových nátěrů je neurekom, ale nejsem si jist, zda byly vůbec na index šíření zkoušeny. Můžete zkusit např. Pyronit (Pragochema Uhřiněves – pokud se to ještě tak jmenuje), nebo ze Slovenska se sem dováží něco podobného a  jmenuje se to Plamor a Plamor Špeciál – ale o tom, zda mají tyhle zkoušky, vážně nevím. Zkuste se zeptat v CSI ing. Vaniše (281017453) nebo ve VVUD Březnice.

98 27.10.2005 14:56:06 Rostislav Pelc rpelc@chemoprojekt.cz

dotaz: V podstatě bych chtěl jen vyjádřit souhlas se slovy p. Vašátka v úvodníku "Jak jde život…?" z Informací č. 28 ohledně výpočtů požární odolnosti dle Eurokódů a toho jak dobrým pomocníkem při projektování leckdy stále je "stará" ČSN 73 0821. Už vidím nechuť stavařů počítat požární odolnost stavebních konstrukcí a jejich snahu přesunout to na požární specialisty. Domnívám se, že tuto požární odolnost by měl u oceli počítat ocelář, u betonu betonář atd..


odpověď:

Děkuji za podporu – není to jen můj a Váš názor a proto se  velice snažím, aby norma prošla. I když trochu jinak, než by si přál její autor. Vašátko

97 26.10.2005 20:56:24 M.P. mslamak@quick.cz

dotaz: Dobrý den!Můžete mi poslat informaci o předpisech na vybavení montážní a výrobní haly o rozměrech cca 40*90m.Tato hala má 12ks rolovacích vrat která se dají ovládat výlučně jen pomocí DO.Dále tato hala má 5ks dveří 100*200cm na klasickou kliku.V této hale došlo k velmi vážnému pracovnímu úrazu a sanita RZS se neměla jak do oběktu dostat.Nevlastní totiž již zmíněné DO na otevření vrat.Kdyby v tomto oběktu došlo k požáru nebo k vzniku životu nebezpečné situaci a všichni pracovníci (cca2500-3000) by měli tuto halu opustit v co nejkratším čase, 5ks mechanických dveří je dle mého soudu málo. Děkuji.


odpověď:

Vážený pane, pro projektování (a tedy i pro vybavení) výrobní haly, resp. jakéhokoliv oobjektu platí kodex požárních projektových norem a řada vyhlášek MMR a MV. Zkuste např. vyhlášku MMR č. 137/1998 Sb. ..o obecných technických požadavcích na výstavbu a ČSN řady 73 08.., pro Vás konkrétně ČSN 73 0804 a ČSN 73 0810. Obě poslední normy byly v poslední době novelizovány a může se stát, že ani objekt, vybavený velmi dobře nebude již novému znění, zejména ČSN 73 0810, která platí od září t.r. plně odpovídat.
Na druhé straně ovšem doporučuji, abyste si celou záležitost nechal raději posoudit od požárního specialisty – projektanta, který se těmito věcmi zabývá, protože sám tyto věci nemůžete bez znalosti celé řady dalších předpisů objektivně rozhodnout.

96 14.10.2005 07:25:29 Martin Barták @

dotaz: Dobrý den, u novostavby rodinného domu potřebuji protipožárně ošetřit přesahující krokve a podbití pod střechou ve venkovním prostředí. Jedná se asi o padesáticentimetrový pás osm metrů dlouhé dřevěné konstrukce. Od požárního specialisty zatím nemám posudek jakou potřebuji požární odolnost konstrukce. Jaké byste mi navrhl řešení? Chtěl bych, aby měla konstrukce třešňovou barvu stejně jako okna. Mám použít protipožární nátěr nebo obklad? Nevím, zda je nátěr, který nabízíte vhodný do exterieru. Zajímá mě lepší řešení z hlediska ceny a životnosti. Děkuji předem za odpověď.


odpověď:

Vážený pane, nevím, jakou požární odolnost bude projektant požadovat, pokud půjde o požadavek na odpstupovou vzdálenost, může jít místně až o 30 minut, případně i více. Nicméně žádným nátěrem to řešit nepůjde, protože protipožární nátěr na dřevo do exterieru zatím ještě na trhu není. Řešení by bylo možné obkladem deskami Promatect H s příslušnou impregnací proti vodě podle katalogu firmy Promat (www.promat.cz) , případně deskami CETRIS, kde by ovšem bylo nutno předem zpracovat znalecký posudek, protože zkoušky podle EN zatím nebyly na dřevě provedeny. Možná, že by to šlo i deskami Aquapanel (firmy Knauf Praha), ale patrně by to rovně chtělo posudek.  Sádrokarton bych nedoporučoval, i kdyby byl použit typ do vlhkého prostředí, protože ven se sádrokartony nehodí. Desky Promatect jsou z hlediska životnosti asi nejlepší, tomu ovšem odpovídá i vysoká cena. Cetris a Aquapanel jsou tak zhruba na stejné úrovni, životnost v daném prostředí lze odhadnout tak na 15 – 20 let, samozřejmě podle toho, jak bude obklad proveden a zda bude použita impregnace.

94 08.10.2005 20:17:02 Jiří Vyorálek vyoralek.jiri@centrum.cz

dotaz: V rámci rekonstrukce domu provádím přístavbu dvojgaráže se sedlovou střechou a obytným podkrovím , kde chci pro strop použít dřevěnou trámovou konstrukci (rozpětí 9 ks trámů je 5,8m). Prosím o informaci, jaké musí být dimenzování trámů a složení stropu, abych se nedostal do problémů s požárními předpisy. Jsou v této souvislosti také nějaké dopady na řešení krovu, např. protipožární nátěry? Půdorys garáže je cca 6.4 x 6.8 m.


odpověď:

Vážený pane, již několikrát jsem tady v poradně uvedl, že nejsme projektanti, ale firma, která realizuje požárně bezpečnostní zařízení. Jinými slovy, umím odpovědět na otázku "jak"(chránit, zvýšit odolnost, snížit hořlavost). ale neumím (a nesmím, nemám na to papíry) odpovědět na otázky, týkající se stability a projektových předpisů konkrétního objektu. S vašimi dotazy se musíte obrátit na projektanta – požárního specialistu, který by Vám měl říci, zda musí být v garáži nespalný strop (musí) a zda tam smíte vůbec použit dřevěný krov.  Bohužel, rád bych vyhověl, ale tohle není naše parketa. Vašátko

92 06.10.2005 10:35:32 Kučera kucera.soku@tiscali.cz

dotaz: Pěkný den, obracím se na Vás s technickým dotazem. Potřebuji dosáhnou u ocelových trapézových plechů požární odolnosti 30 minut. Plechy jsou ve funkci nosné konstrukce střechy a mají tl.1,0mm. Na trapézovém plechu je z horní strany minerální izolace tl.160mm, přímo na plechu jsou ukotveny z horní strany hliníkové patky do nichž je vložena hliníková krytina KALZIP. Betonáž v plechu byla dopředu ze statických důvodů odmítnuta, podhled si investor nepřeje, Jeho představa je buď nátěr nebo nástřik omítkovinou. Jedná se o plochu cca 1600m2, místnosti slouží jako sklad materiálu pro potravinářskou výrobu (karony, kelímky…). PÚ byl řešen dle ČSN 730845 a navazuje staticky na stávající objekty a je s mimi požárně propojen, ve skladu bude EPS. Děkuji za odpověď, Kučera.


odpověď:

Vážený pane, odpověď je jednoduchá – nátěrem nic podobného nelze, nástřik právě tak, protože jednak nelze spočítat k plechu poměr O/F, jednak by stačil závan větru nebo zatížení sněhem a nástřik by opadal. Jediné možné řešení je lepený obklad ORDEXAL, který Vám střechu současně i zateplí. V příloze Vám zasílám katalogový list, který platí právě pro tyto případy – jedná se o certifikované řešení v souladu s NV 163/02 Sb. v platném znění aˇklasifikované podle ČSN EN 13501-2, které jsme již mnohokrát použili. Povrch lze i barevně upravit. Vzhled naleznete na našich internetových stránkách www.seidl.cz v kapitole "aplikace"

87 04.10.2005 08:00:52 Petr Lorenc p.lorenc@baumit.cz

dotaz: Podle tvrzení požárního specialisty jedné velmi renomované firmy je možné po vydání ČSN 73 0810:2005 opět používat vnější kompozitní tepelně izolační systémy (ETICS) s izolantem na bázi polystyrenu (EPS-F) i u novostaveb paušálně až do výškové polohy hp=22,5 m. Není prý též nutné nasazení minerálních izolantů na dělicích protipožárních pásech na fasádě (nadpraží, ostění apod.). Prosím potvrďte nebo vyvraťte tento názor.


odpověď:

Bohužel se obávám, že ten pán, co vám to řekl, má z větší části pravdu. Podívejte se do zmíněné normy, je tam k tomu poměrně dost dlouhá pasáž. S těmi požárními pásy si ale nejsem tak jist – vím, že v komisi byla dost dlouhá diskuze se zástupci polystyrenářů ohledně reakce na oheň, ale ten konečný závěr jsem nějak moc nepochopil. Osobně se mi to také nelíbí – zkuste dotaz na ing.Reichela, ten je otcem normy.

86 03.10.2005 09:21:19 Ing. Josef Duchek jduch@centrum.cz

dotaz: Prosím o radu, jak realizovat (z jakých desek) stavbu sopouchu nad obezděnou jednoplášťovou krbovou vložkou. Někde jsem se dočetl, že je možné jej zhotovit ze sádrokartonových protipožárních desek. Jaké desky by to měly být a jaká by měla být tloušťka těchto desek? Jaká by měla z hlediska protipožárního povrchová úprava sádrokartonových desek? Děkuji za odpověď. Ing. J. Duchek


odpověď:

Sádrokarton bych pro tyto účely neradil. Ovšem firma Knauf nabízí kromě sídrokartonu i cementové desky AQUAPANEL, které považuji z tohoto hlediska za daleko vhodnější, protože jsou zhotoveny z armovaného cementu, mají vysokou pevnost a jsou zcela nehořlavé. O bližší informace se obraťte na ing.Janíka od společnosti Knauf Praha, Francouzská 94. Pravděpodobně by šly použít i desky CETRIS, ale přece jenom obsahují určité procento dřevěných pilin a třísek a z hlediska dlouhodobého používání nevím, co by to časem udělalo.

76 13.09.2005 16:19:30 Bořivoj Havel

dotaz: Dobrý den,potřebuji vyřešit ochranu světlovodu (tubusu) o průměru 35cm vedoucí sousedním prostorem (půdou) oddělenou podhledem KNAUF s požární odolností EI 30min.Světlovod Velox je konstrukce spirálová ocel. z vnějšku Al folie a z vnitřní strany reflexní folie.Předpokládám ,že se jedná o obdobné řešení jako ochrana VZT potrubí . Dle SPB daného PÚ a ČSN 73 0872 tab. 1 je požadovaná pož. odol. 30min. Hodí se k tomuto účelu některý z výrobků firmy SEIDL? Děkuji za odpověď. Bořivoj Havel


odpověď:

Omlouvám se za zdržení, ale vůbec jsem o Vašem dotazu nevěděl. Obvykle mě totiž vždy příjde ještě mail.

Samozřejmě, světlovody jsme již chránili, dokonce na EI 45 a to lepeným obkladem ORDEXAL. Vyžaduje to ovšem samostatný posudek v rámci rozšířené aplikace, protože v daném případě chráníme konstrukci, která sama o sobě žádnou požární odolnost nemá.  Šlo by to samozřejmě i jinak, např. pomocí deskového obkladu, ale to by musela být samonosná konstrukce, staticky nezávislá na samotném tubusu. To by znamenalo zřejmě vyšší náklady a přitížení konstrukce.

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb