Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
34
LET

Povrch balkonu

Publikováno dne 7. 6. 2012

OTÁZKA: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné provést povrchovou úpravu na balkonech novostavby bytového domu o 7mi podlažích ze dřeva (dřevěných skládaných dlaždic s plastovým roštem). Nebo to norma zakazuje a je nutné použít na povrchovou úpravu pochozí plochy balkonu pouze materiály nehořlavé? Děkuji

ODPOVĚĎ: Požadavek na konstrukci balkonu je typ DP1, což pro Vás znamená výrobky třídy reakce na oheň A1 nebo A2. To dřevo, plast případně dřevoplast rozhodně nesplní. Určitou šanci Vám dává článek 3.2.3 ČSN 73 0810:

…Výrobky různých tříd reakce na oheň, které z architektonických nebo jiných důvodů jsou na povrchu konstrukčních částí druhu DP1, aniž by zajišťovaly požární odolnost, nejsou předmětem hodnocení druhu konstrukcí; jedná-li se o výrobky uvolňující teplo při požáru, započítávají se do stálého požárního zatížení. Povrchové úpravy konstrukcí podle bodů  b), nebo d) zajišťující nebo zvyšující požární odolnost, aniž by v případě požáru došlo k uvolnění tepla nad 15 MJ/m2, lze považovat za vyhovující i pro konstrukce druhu DP1, jde-li o objekty s požární výškou do 22,5 m.

POZNÁMKA: Není-li teplota podle bodu c) jednoznačně určena, doporučuje se považovat teplotu 180 °Cza teplotu vzplanutí. Konstrukční části, které zahrnují výrobky podle bodu c) s třídou reakce na oheň E či F, je vhodné užívat pro konstrukce s nižší požadovanou požární odolností (např. do 30 minut). Hodnocenou složkou konstrukčních částí jsou výrobky nebo vrstvy výrobků o tloušťce větší než 2 mm, výhřevnosti nad 15 MJ/m2 a v ploše větší než 10 % posuzované konstrukční části.

Poraďte se v tomto případě s projektantem, zda tento článek může použít i s ohledem na konstrukci vašeho domu a požární pásy. Výhřevnost vaší úpravy odhaduji přes 200 MJ/ m2, přesnější údaje Vám dodá výrobce nebo bude-li to rozhodující, výpočet může provést projektant.

Ing. Petr Bohuslav 

 

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb