Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
34
LET

Protipožární dveře v domě s pečovatelskou službou

Publikováno dne 3. 4. 2014

OTÁZKA: Dobrý den,chci se zeptat na uzavírání protipožárních dveří- musí být trvale uzavřeny,nebo mohou být přes den otevřené a zavírat se pouze na noc, jedná se mi o použití v domech s pečovatelskou službou, kde takové dveře máme instalované,děkuji

ODPOVĚĎ: Požární uzávěry musí být v případě požáru uzavřeny, což se ve většině případů řeší samozavíračem, který po každém průchodu křídlo nebo křídla samočinně uzavře. Z tohoto vyplývá, že tyto uzávěry jsou většinou trvale uzavřené. Alternativním řešením může být zajištění těchto uzávěrů v otevřené poloze elektromagnety, které křídla uvolní na pokyn EPS nebo autonomního systému. Pro domy s pečovatelskou službou umožňuje ČSN 73 0835 výjimku – článek 10.4.2: Vstupní dveře do požárních úseků podle 10.2.2 b) a c) musí být provedeny jako požární a současně kouřotěsné (klasifikace alespoň EI 30-Sm).

POZNÁMKA Odchylně od ustanovení 5.5.8 ČSN 73 0810 není u výše specifikovaných požárních dveří stanoven klasifikační požadavek C (na samozavírací zařízení); předpokládá se, že uzavření požárních dveří v případě požáru zajistí službu konající personál (v případě instalace EPS lze k uzavření požárních dveří využít tohoto zařízení).

A požární úseky podle 10.2.2 jsou: b) lůžková část zařízení sociální péče, s projektovanou kapacitou nejvýše 20 lůžek, v ústavech podle tabulky A1, položky 6.1 a) až l), c) každá samostatná jednotka pro ubytování, s příslušenstvím nebo bez něho, v ústavech podle tabulky A1, položka 6.1 m)

Takže pokud se na Vás daná výjimka vztahuje, tak norma stanoví, že dveře v případě požáru uzavře personál. O otevření přes den a uzavření v noci se tedy vůbec nejedná, vše bude záležet na přítomnosti a proškolení personálu. Osobně si myslím, že je to pouze úleva pro manipulaci, aby ještě někdo další nemusel držet dveře. Požární uzávěr bych doporučil vždy uzavřít, nikdy nevíte jaké okolnosti se sejdou a čemu se personál bude muset věnovat.

Ing. Petr Bohuslav

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb