Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
34
LET

Protipožární nátěr na sádrokarton

Publikováno dne 10. 1. 2010

DOTAZ: Dobrý den, chtěla jsem se jen zeptat, zda je možné v garáži použít místo protipožárního sádrokartonu pouze nátěr na sádrokarton obyčejný. Původní technik, který dělal zprávu k projektu tam zařadil běžný sádrokarton, ale po tom, co jsme udělali změnu v projektu a přidali okno, jsme museli nechat ( pro účely kolaudace ) udělat zprávu novou a nový technik už nám tam zařadil protipožární sádrokarton. To by ovšem znamenalo vše vytrhat a udělat znovu. Děkuji moc za radu.

ODPOVĚĎ: Protipožární konstrukce je pravděpodobně navržena z důvodu nedodržení odstupové vzdálenosti od požárně otevřené plochy – nově nainstalovaného okna. Pokud má mít SDK konstrukce požární odolnost, musí být provedena dle předpisu výrobce (existuje více variant). Tuto projektem požadovanou odolnost vám doloží dokladem firma, která podhled provedla. Tato firma musí vlastnit Certifikát k montáži od Cechu sádrokartonářů ČR (oba doklady jsou nutné pro kolaudaci). Pokud vám tedy SDK podhled prováděla proškolená firma, obraťte se na ní, jakou konstrukci podhledu provedla a zda její požární odolnost může doložit. V případě, že podhled prováděl kdokoliv jiný, pravděpodobně se bude muset předělat. Podhled by se mohl například doplnit další deskou SDK, ale problém asi nastane v nosné konstrukci podhledu, která se doplňovat nedá a bude jednodušší celý podhled provést znovu. Bohužel žádný nátěr na zvýšení požární odolnosti SDK konstrukcí neexistuje.

Možná by vhodnějí a levnější variantou bylo pevné okno s požární odolností, ale neznám projekt ani důvod jeho instalace.

Ing. Petr Bohuslav

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb