Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
31
LET

Samozavírač s aretací

Publikováno dne 5. 4. 2016

OTÁZKA: Dobrý den, měl bych na Vás dotaz ohledně možnosti použití samozavírače s aretací(blokací). Jedná se o dům s pečovatelskou službou s imobilními klienty. Jednotlivé byty jsou přístupné z hlavní chodby, která je oddělena pomocí dveří s požární odolností a samozavíračem bez aretace. Lze tento nahradit za samozavírač s aretací(blokací polohy otevření křídla) z titulu požadavku imobilních klientů na lepší obslužnost? Děkuji mnohokrát za odpověď. S přáním pěkného dne,

ODPOVĚĎ: Bohužel, na požární uzávěry se samozavírače s běžnou aretací nesmějí používat. Pro tyto účely je vhodné použít systém s tlačítkem (dveře se na impuls otevřou a po stanovené době se dveře automaticky uzavřou) nebo ještě lépe na čidlo. Lacinější varianta je dveře v trvale otevřené poloze přidržet magnety napojenými na EPS nebo autonomní čidlo. V případě požáru se trvale otevřené dveře automaticky uzavřou. Existují i takto přímo vybavené samozavirače a to i na dvoukřídlé dveře.

Ještě pro úplnost zmíním možnost podle normy ČSN 73 0835 – čl.10.4.2 – Vstupní dveře do požárních úseků podle 10.2.2 b) a c) musí být provedeny jako požární a současně kouřotěsné (klasifikace alespoň EI2 30-Sm).

POZNÁMKA: Odchylně od ustanovení 5.5.8 ČSN 73 0810 není u výše specifikovaných požárních dveří stanoven klasifikační požadavek C (na samozavírací zařízení); předpokládá se, že uzavření požárních dveří v případě požáru zajistí službu konající personál (v případě instalace EPS lze k uzavření požárních dveří využít tohoto zařízení).

Tuto možnost osobně považuji za krajní řešení, které určitě vyžaduje velmi pečlivé a opakované školení trvale přítomného personálu. Je potřeba mít na paměti, že mnohem častěji selhává člověk než technika. Doporučil bych i výrazné označení takto obsluhovaných požárních uzávěrů.

Pokud tato možnost nebyla uvedena v projektu, je nutno požádat autora o změnu!

Ing. Petr Bohuslav

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb