Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
31
LET

Sklad peletek v garáži

Publikováno dne 17. 10. 2014

OTÁZKA: Dobrý den, měl bych na Vás dotaz. Zhruba před rokem jsme nainstalovali automatický kondenzační kotel na pelety do "rodinného domu s garáží a kanceláří". Kotel je umístěný v samostatné místnosti a sousedící s garáží. V rohu garáže je umístěné tkaninové silo s cca 2,5 tunami peletek a je propojeno s kotlem pomocí 2 sacích hadic do kotelny. Při kolaudaci nastal problém s hasičema, kteří tvrdí, že zásobník na pelety nesmí být umístěný v garáži, jelikož se jedná o samostatný požární úsek. Je nutné tento zásobník oddělit od prostoru v garáži, nebo se tomu lze vyhnout? Předem moc děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Pokud máte garáž vyprojektovánu jako samostatný požární úsek (nahlédněte do projektu), máte smůlu a měl byste silo požárně oddělit. Pokud nikoliv, tak reoreticky nemusíte dělat vůbec nic, protože ČSN 73 0833 v článku 3.6 bodě b2 říká: "samostatný požární úsek musí tvořit sklad paliva , má-li půdorysnou plochu větší než 20 m2 a pokud netvoří společný požární úsek s kotelnou". Podle dnešní normy může RD do 600 m2 všech ploch tvořit jeden požární úsek (včetně garáže a skladu paliva do 20 m2), takže teoreticky můžete i překolaudovat.

Na druhou stranu, garáž je určená pro parkování vozidel a v normě je uvedeno, co se v ní může skladovat (pohonné hmoty, pneumatiky – viz. minulé dotazy). Z tohoto hlediska byste pro sklad paliva měl vytvořit jiný prostor (nikoliv požární úsek), je to uvedeno i v bodě 1 §38 vyhlášky 268/2008 Sb.

Ing. Petr Bohuslav

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb