Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
31
LET

Skútr o obsahu 49 cm3 v kočárkárně bytového domu

Publikováno dne 17. 8. 2021

OTÁZKA: Dobrý den, mám skútra o obsahu 49 cm3. Umístila jsem ho do kočárkárny, protože v kolárně není místo. V kočárkárně jsou židle a jedna kolka. Jedná se o panelový dům o 4 patrech. V roce 2017 jsem toto řešila s babetou. Po vaší odpovědi mi dal soused pokoj. Nyní opět začal obtěžovat, že v domovním řádu z roku 1988 je uvedeno, že se nic motorového nesmí v bytovce umísťovat. Můžete mi prosím poradit, kde ve vyhlášce č. 23/2008 najdu, že v kočárkárně nebo kolárně motocykl můžu parkovat. Děkuji za odpověď. 

ODPOVĚĎ: Ve vyhlášce č. 23/2008 Sb. v platném znění je v §16 odkaz na přílohu č.1, kde v části 1 je ve stanovení technických podmínek mimo jiné uvedena ČSN 73 0833, v které je následující odstavec:

Kolega Ing. Petr Chytrý ještě v minulých dotazech uvádí následující:

Při řešení Vašeho dotazu je nutné vycházet z ověřené projektové dokumentace na panelový dům, ve kterém bydlíte. Obecně lze garážovat malý motocykl jen na místech k tomu určených, což klasický panelový sklep (nebo vestibul) nesplňuje. V rámci typizované výstavby  (výstavba panelových domů) se však  z hlediska požární bezpečnosti staveb v řadě případů – typových projektů  počítalo s tzv. místností pro úschovu jízdních kol a mopedů (bývalá projektová ČSN  73 0833 účinná od 1.4. 1977).  Současně platná projektová ČSN 73 0833 (účinná od 1.2. 1996) umožňuje u tzv. budov skupiny OB2 (váš případ) rovněž vytvoření místnosti pro úschovu jízdních kol a motocyklů s obsahem do 50 cm3. V některých případech bývala kočárkárna a místnost pro úschovu citovaných motocyklů totožná, kdy tvořila jednu místnost.

Z výše uvedeného vyplývá, že odpověď naleznete v projektové dokumentaci Vašeho objektu. V případě jiného užívání objektu (nepovoleného parkování malého motocyklu) se jedná minimálně o porušení stavebního zákona.

Ing. Petr Bohuslav

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb