Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
34
LET

Společné lodžie – zamykání

Publikováno dne 24. 1. 2012

OTÁZKA: Dobrý den. Bylo nám řečeno, že tzv společné lodžie (v panelovém domě na schodišti) nesmí být podle předpisů uzamčeny z důvodů bezpečnosti. Je to pravda ? Pokud bychom vedle zamčených dveří umístili prosklenou krabičku s klíčem, byly by předpisy dodrženy? Díky za odpověď.

ODPOVĚĎ: Pokud by přes lodžii vedla úniková cesta, je to možné. Nicméně přes lodžii mi to přijde nepravděpodobné, zkuste se na ten předpis zeptat toho, kdo Vám tohle tvrdí. Únikové cesty jsou popsané –  vyznačené v projektu – požárně bezpečnostním řešení, pouze ty je z hlediska požární bezpečnosti nutné nechat volné. V takovémto případě je krabička s klíčkem nepřípustná. Podobný dotaz je o čtyři odstavce níže.

Ing. Petr Bohuslav

A JEŠTĚ DOPLNĚNÍ: …dovoluji si reagovat na Váš příspěvek ve Vaší poradně. Vy jste správně vysvětlil, že se mají podívat do projektu, nicméně oni těžko pochopí, co tam hledat. Takže spíše je třeba uvést, že pokud se jedná o panelový dům, kde z projektu vyplyne, že jde o chráněnou nebo částečně chráněnou únikovou cestu, mohou být dveře a okna používána pro přirozené větrání této chodby = chráněné nebo částečně chráněné únikové cesty, no a potom to zamykat nelze.

Nechci se Vám plést  do řemesla,  jen by možná bylo dobré, aby jim to někdo posoudil a až potom to uzamkli, neboť většinou právě přes tyto balkóny se „požárně“ větrá to schodiště. 

Jaroslava Tyrnerová 

 

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb