Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
34
LET

Stávající ocelová zárubeň

Publikováno dne 11. 1. 2016

OTÁZKA:  Dobrý den, můj dotaz směřuje k ocelovým zárubním a požárním uzávěrům v nich. Konkrétně mám na mysli původní ocelové zárubně, ve kterých jsou osazena nevyhovující dveřní křídla (nevyhovující z jakéhokoli důvodu – deformace, poškození, lidová tvorba, apod.). Dveřní křídlo bez problémů vyměním za nové. Ale co ocelová zárubeň? Demontáž staré a montáž nové může být celkem oříšek. Lze stávající zárubeň ponechat, a za jakých podmínek? Lze tak učinit pro všechny požární odolnosti (15-90)? Prosím o jakoukoli zkušenost s tímto případem a předem velmi děkuji za jakoukoli pomoc či odkaz na jakékoli informační prameny.

ODPOVĚĎ: V ČSN 73 0810 je v článku 5.5.3 uvedeno: … U změn staveb skupiny I. nebo II. objektů OB 1, OB 2 a OB 3 podle ČSN 73 0833 se vyměňované dveře za dveře požární mohou osazovat i do stávajících ocelových zárubní bez dalšího hodnocení těchto zárubní. Stejně se posuzují i požárně upravované stávající dveře, přičemž požární odolnost upravovaných dveří se může prokazovat i podrobnějším výpočtem odolnosti EI, nebo EW.

Někteří výrobci požárních uzávěrů mají u svých výrobků uvedený celý soupis schválených – certifikovaných zárubní, takže v jiných případech je variantou vyhledat i vhodného výrobce.

 Ing. Petr Bohuslav

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb