Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
34
LET

Stoupačky v paneláku VVU-ETA

Publikováno dne 7. 8. 2013

Otázka: Dobrý den, bydlím v panelovém domě (VVÚ ETA) z roku 1976. V předsíni bytu je umístěna kóje se stoupačkami vzduchotechniky (hranatý kanál obložený izolačními deskami), teplé a studené vody (plastové trubky+ vodoměry+uzávěry vody), plynu (kovové trubky+plynoměr+uzávěr plynu) a odpadu vody (plastová trubka). Zadní stěna stoupaček je betonový nosný panel (sousedící s chodbou domu). Boční stěny sousedící s kuchyní a s předsíní jsou ze siporexu, přičemž mezi stoupačkami a siporexem je dvojitý sádrokarton v plechovém rámu. Čelní stěna stoupaček je realizována namontovanými plechovými panely s plechovými dvířky. Kóje stoupaček má podlahu i strop skrz nějž procházejí zmiňované trubky. Chěl bych se Vás optat: 1/ zda je možné tuto čelní plechovou stěnu s revizními dvířky nahradit něčím estetičtějším (např. demontovatelný protipožární sádrokarton s revizními dvířky,….)aniž by byly porušeny protipořární předpisy. 2/ bylo by na to třeba nějaké povolení, projekt,….? 3/ jaká musí být revizní dvířka v této čelní stěně (protipožární? – ty původní zcela jistě nejsou, a z jakého materiálu?, jaká je doporučená jejich velikost? ) 4/ prostupy trubek jdoucích do kuchyně (teplá, studená voda, plyn a odsávání digestoře jsou do siporexu a dvojitého sádrokartonu udělány s poměrně velkou vůlí (několika cm). Nebylo by vhodné toto zatěsnit něčím nehořlavým? 5/ chtěl bych mít v bytě hasící přístroj, kdyby nedej bože k něčemu došlo (kuchyň, elektrika,…) Jaký typ byste mi pro tento účel doporučily, a jakou velikost? Snad jsem Vás neodradil délkou mého dotazu, ale přišli jste mi jako velmi profesionální firma, a proto budu velice rád za jakoukoliv Vaší odpověď.

ODPOVĚĎ: Děkuji za projevenou důvěru, ale odpověď bude spíše obecná. V uvedené době již platila norma ČSN 730802, která objekty dělila na jednotlivé požární úseky. Každý byt byl samostatný požární úsek, který měl být oddělen od ostatních bytů a chodby. Propojení bytů instalačními šachtami mohlo být požárně řešeno protipožárním předělem v úrovni stropů nebo ve stěnách šachty. Bohužel těchto typů objektů bylo více druhů a moje znalosti až takto daleko nesahají. Nicméně pokud byste svůj byt chtěl z hlediska požární bezpečnosti zajistit podle dnešních předpisů (shodná ČSN 73 0802 a ČSN 73 0810 s novějším datem vydání), doporučuji na stěny šachty provést protipožární ucpávky (těsnění prostupů) a osadit požární uzávěr (dvířka), rozměry nejsou rozhodující.

Ale k Vašim otázkám:

1/ pokud tuto stěnu nahradíte příčkou z SDK, která bude provedena s jakoukoliv požární odolností, stávající stav zlepšíte a tudíž nejste v rozporu s pravidly požární bezpečnosti

2/ s tím Vám bohužel neporadím, nahlédněte do stavebního zákonu

3/ není mi zcela jasná konstrukce stěn šachty, ale pokud vytvoříte protipožární příčku, měl byste osadit i příslušný požární uzávěr (jinak to nemá význam). U šachet bytových domů je většinou požadován typ s požární odolností EW 30. Rozměr je dle Vaší volby (musíte se dostat ke všem potřebným prvkům v šachtě), dodavatel musí mít pro patřičný rozměr a osazení certifikát.

4/ pokud není protipožární předěl proveden v rovině stropů šachty, tak by utěsnění ve stěnách mělo být (u malých průměrů trubek stačí i dozdění nebo dosádrování – viz. ČSN 73 0802 a 10).

5/ nejuniverzálnější přístroj je práškový, případně CO2, doporučují min. hasicí schopnost 21A (prášek – 6 kg) nebo 55B (CO2 – 5 kg).

Ing. Petr Bohuslav

 

 

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb