Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
31
LET

Stříšky z polykarbonátu u bytového domu

Publikováno dne 15. 12. 2011

OTÁZKA: Dobrý den, jsme po rekonstrukci 3 patrového bytového domu. při kolaudaci se hasičům nelíbily stříšky nad balkony z polykarbonátu.Tím kolaudace neprošla. Ale, že ještě zjistí jestli to neplatí až od 4 patra.Jak to tedy je a jaká vyhlášla to určuje? A co s tím pokud to neprojde? Děkuji

ODPOVĚĎ: Na tyto otázky jste se měla zeptat hasičů, kteří Vám rekonstrukci nezkolaudovali, ale asi to aktivně řeší sami. Pravděpodobně se bude jednat o vodorovné požární pásy, které jsou řešeny v ČSN 73 0802, čl. 8.4.x, případně další požadavky na balkony v ČSN 73 0810 čl. 5.4.10. Je tam toho hodně, takže si to raději sama přečtěte a nastudujte k případnému jednání. Pokud se jedná o třípodlažní objekt s "požární" výškou do 12 m, asi to projde. Normy se poslední dobou mění tak často, že je velmi obtížné se v nich orientovat a hasičům se vůbec nedivím, že si to radši chtějí přečíst. Princip požárního pásu spočívá v tom, že se přes něj nerozšíří (nebo šíření značně omezí) požár. V případě, že do tohoto prostoru umístíte hořlavé materiály, tak přenosu požáru dost pomůžete. Nicméně pro nízké objekty existují určité úlevy z konstrukčního řešení, takže máte šanci. A pokud by to neprošlo – polykarbonát nahradit sklem (materiálem třídy reakce na oheň A1, A2) ve vhodné úpravě nebo jiným materiálem ve shodné třídě. Odkaz na vhodný článek normy by Vám mohl dát i autor projektu rekonstrukce. Držím Vám palce!

Ing. Petr Bohuslav 

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb