Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
31
LET

Strojovna vzduchotechniky

Publikováno dne 24. 11. 2016

OTÁZKA: Dobrý den, chtěl bych se zeptat na problematiku strojovny vzduchotechniky ve vazbě na požární bezpečnost. Norma ČSN 730872 řeší strojovnu vzduchotechniky jako samostatný požární úsek, pokud slouží pro více požárních úseků. Pokud pro více požárních úseků neslouží, nemusí tvořit samostatný požární úsek. Jak mám ale postupovat, pokud investor požaduje VZT jednotku umístit na stropě administrativní vestavby, v požárním úseku např. výrobní haly. Protože se nikde neobjevuje definice strojovny vzduchotechniky, setkávám se s různými výklady. Většina považuje za strojovnu VZT jakýkoli prostor, kde je umístěno VZT zařízení, tedy i prostor stavebně nevymezený a proto potom postupuji podle odst.7 výše uvedené normy. Je tento postup správný? Děkuji. S pozdravem

ODPOVĚĎ: Definice to vyloženě není, ale v čl. 7.4 ČSN 73 0872 se mluví o zařízení umístěném … a dále je odkaz na ČSN 12 0000 (dnes již neplatná) a tam je definice vzduchotechnického zařízení. Pokud Vám vestavba vychází jako samostatný požární úsek, můžete strojovnu přiřadit k němu. Nicméně na střeše vestavku budete muset okolo zařízení vytvořit samostatnou místnost s požárně dělicími konstrukcemi, protože jí nemůžete umístit do sousedního požárního úseku. V tomto případě již mezi strojovnou a administrativou nemusíte navrhovat požární klapky. Pokud vestavba není samostatným PÚ, můžete ji tam umístit bez dalších opatření.

Ing. Petr Bohuslav

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb