Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
34
LET

Umístění skůtru v kočárkovně panelového domu

Publikováno dne 19. 4. 2012

OTÁZKA: Dobrý den, vzhledem k tomu, že mně již 2x ukradli před panelákem auto, chtěl bych parkovat skutr v tzv. kočárkárně panelového domu. Když jsem se dotazoval požárního technika, řekl mi, že mohu zde parkovat motocykl do 50 ccm. Tedy např. Jawu 50 (Mustang). Pokud bych chtěl ale skutra o obsahu 125 ccm, ze kterého, na rozdíl od Mustanga, benzin nekape, toho tam prý mít zaparkovaného nemohu. Tak jak to tedy s tím je? Prosím. Děkuji Vám za odpověď.

ODPOVĚĎ: Před dotazem prosím poradnu trochu propátrejte, na mnoho dotazů již bylo odpovězeno, jako i na tento, viz. dotazy 356/2008 a 233/2007:

DOTAZ: Dobrý den, ráda bych věděla, zda je vůbec možné umisťovat malý motocykl do místnosti vedle prádelny v panelovém domě, šíří se často hnusný zápach benzinu po celé spodní místnosti (vestibulu domu). Majitel tam skladuje kanistry s benzinem, motocykl používá každý den a tak tam i doplňuje. Opravdu je to hrozné, myslím, že to s sebou může nést jak zdravotní tak bezpečnostní rizika. Jsem Vám vděčná za konkrétní odpověď, co lze dělat, moc děkuji. 

ODPOVĚĎ: Myslím, že je to jednoduché. Vestibul domu určitě není projektován jako garáž ani jako úschovna motorových vozidel. Jinými slovy, pokud si nedá majitel motorky říci, obraťte se na buď na příslušný útvar prevence HZS v místě nebo na stavební úřad, protože místnost je užívána v rozporu s projektem a majitel motocyklu porušuje docela určitě platnou vyhlášku 137/98 Sb. a ČSN 73 0802 a ČSN 73 0810, pravděpodobně i ČSN 65 0201 o skladování hořlavých kapalin. Předpokládám, že mluvíte o majiteli motorky a ne o majiteli paneláku. Samozřejmě,  stežujte si v první řadě majiteli domu, protože ten je za správné užívání domu odpovědný v první řadě. 

a jak mě správně upozornil můj kolega Chytrý, tento dotaz tady už byl v č.233:

Při řešení Vašeho dotazu je nutné vycházet z ověřené projektové dokumentace na panelový dům, ve kterém bydlíte. Obecně lze garážovat malý motocykl jen na místech k tomu určených, což klasický panelový sklep (nebo vestibul) nesplňuje. V rámci typizované výstavby  (výstavba panelových domů) se však  z hlediska požární bezpečnosti staveb v řadě případů – typových projektů  počítalo s tzv. místností pro úschovu jízdních kol a mopedů (bývalá projektová ČSN  73 0833 účinná od 1.4. 1977).  Současně platná projektová ČSN 73 0833 (účinná od 1.2. 1996) umožňuje u tzv. budov skupiny OB2 (váš případ) rovněž vytvoření místnosti pro úschovu jízdních kol a motocyklů s obsahem do 50 cm3. V některých případech bývala kočárkárna a místnost pro úschovu citovaných motocyklů totožná, kdy tvořila jednu místnost.

Z výše uvedeného vyplývá, že odpověď naleznete v projektové dokumentaci Vašeho objektu. V případě jiného užívání objektu (nepovoleného parkování malého motocyklu) se jedná minimálně o porušení stavebního zákona.

ing.Petr Chytrý

DOTAZ: Potřeboval bych vědět,jesli je v souladu s předpisy nebo normamy -umístování malého motocyklu ve sklepních prostorách panelového domu.

ODPOVĚĎ: Osobně si myslím, že to v souladu s předpisy není, ale ptáte se na nepravém místě. Tohle není naše parketa – my Vám můžeme říci, jak a co udělat nehořlavé a jak upravit to hořlavé, jak zvýšit požární odolnost atd, ale to nač se ptáte, je spíš otázka na prevenci OU HZS. Zeptejte se tam.

A tady je fundovaná odpověď:

Při řešení Vašeho dotazu je nutné vycházet z ověřené projektové dokumentace na panelový dům, ve kterém bydlíte. Obecně lze garážovat malý motocykl jen na místech k tomu určených, což klasický panelový sklep nesplňuje. V rámci typizované výstavby  (výstavba panelových domů) se však  z hlediska požární bezpečnosti staveb v řadě případů – typových projektů  počítalo s tzv. místností pro úschovu jízdních kol a mopedů (bývalá projektová ČSN  73 0833 účinná od 1.4. 1977).  Současně platná projektová ČSN 73 0833 (účinná od 1.2. 1996) umožňuje u tzv. budov skupiny OB2 (váš případ) rovněž vytvoření místnosti pro úschovu jízdních kol a motocyklů s obsahem do 50 cm3. V některých případech bývala kočárkárna a místnost pro úschovu citovaných motocyklů totožná, kdy tvořila jednu místnost.

Z výše uvedeného vyplývá, že odpověď naleznete v projektové dokumentaci Vašeho objektu. V případě jiného užívání objektu (nepovoleného parkování malého motocyklu) se jedná minimálně o porušení stavebního zákona.

plk. ing. Chytrý Petr

ředitel odboru prevence

 Ing. Petr Bohuslav

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb