Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
32
LET

Umístění ústředny EPS…

Publikováno dne 4. 10. 2017

OTÁZKA: Dobrý den, chtěl bych se zeptat na problematiku umístění ústředny EPS. Původně byla namontována jako jediná věc v samostatném požárním úseku / místnosti. Nyní po rozdělení objektu se za nemalé peníze musely odstěhovat dva VDR záznamníky včetně kabeláže do této místnosti. Jedná se o malý 19" rack pověšený na protější zdi. V PBŘ je místnost zapsána jako serverovna – datový rozvaděč. Při závěrečné kolaudaci se člověk od hasičů vyjádřil v tom smyslu, že pokud jsou jiná zařízení v této místnosti spolu s EPS, musí se pro EPS nechat vyrobit požárněodolný (60 minut) rozvaděč a do něj přemístit EPS. Nebo přeložit dva záznamníky mimo místnost. Je takové řešení správné. Děkuji. S pozdravem J.R.

ODPOVĚĎ: Požadavek na umístění ústředny EPS v samostatném požárním úseku je uveden jak v ČSN 73 0802, čl. 5.3.2e, tak i v ČSN 73 0875, čl. 4.4.1. Z logiky funkce bych spíše požadoval oddělení VDR záznamníků požárně odolnou skříní s vnitřním hlásičem požáru od místnosti. V případě požáru těchto zařízení se k ústředně nikdo nedostane, což je z hlediska obsluhy a požadované funkce špatně. Přeložení záznamníků mimo místnost je správnější volba, v tomto případě jsou odolné skříně pouze "úlitbou" pro nižší náklady.

Ing. Petr Bohuslav

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb