Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
31
LET

Uzamykání vchodových dveří

Publikováno dne 7. 2. 2011

OTÁZKA: Mohou být z hlediska požárních předpisů vchodové dveře bytového domu o 15-ti bytových jednotkách uzamykány klíčem? Otevření dveří pak lze zase pouze klíčem.Snad to nová vyhláška zakazuje. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Nemohou, viz. čl. 5.5.9 ČSN 73 0810 – "Požární uzávěry (jakož i dveře – uzávěry bez požární odolnosti) vyskytující se na únikových cestách musí mít ve směru úniku osob kování, které umožní po vyhlášení poplachu (nebo po jinak vzniklém ohrožení) otevření uzávěru ručně či samočinně (bez užití jakýchkoliv nástrojů), ať již uzávěr je běžně zamčený, zablokovaný či jinak zajištěný proti vloupání apod..".

čl. 5.3.10 – poznámka ČSN 73 0833 – "Tyto východové dveře mohou být průběžně uzamčené (např. z důvodu krádeže v bytech), přičemž se doporučuje z vnitřní strany otevíratelné dveře bez odemčení (např. panikovou kliku), běžně lze ale předpokládat, že většina osob bydlících v objektu může zamčené východové dveře kdykoliv odemknout."

Doporučuji použití elektromagnetického (motorického) zámku, který se pokaždé automaticky uzamkne, ale zevnitř lze otevřít klikou.

Ing. Petr Bohuslav

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb