Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
34
LET

Výměna starých protipožárních dveří

Publikováno dne 1. 8. 2011

OTÁZKA: Dobrý den, bydlíme ve dvoupodlažním cihlovém bytovém domě se sedlovou střechou, který byl kolaudován v roce 1971. Nyní jsem SVJ , potřebujeme z důvodu nefukčnosti a opotřebení vyměnit plechové dveře, které vedou ze schodiště na půdu, kde jsou vestavěny komíny. V době zabudování se topilo pevnými palivy, nyní jsou komíny užívány pro vytápění zemním plynem. Potřebovali bychom poradit jaké protipožární dveře použít a jakých předpisů a norem se držet, abychom neměli problémy při protipožání a bezpečností kontrole. Děkuji.

ODPOVĚĎ: Požární odolnost a typ dveří se musí řídit podle posledního schváleného projektu, na který bylo vydáno stavební povolení. Pokud to byl projekt z roku 1971, musí být požární odolnost uzávěru shodná se současně měněnými dveřmi, pokud bylo během doby vydáno povolení jiné, musí dveře odpovídat stavebnímu povolení novému. Protože neznáme bližší okolnosti, můžeme poradit pouze takto. Jestliže to nestačí, obraťte se na projektanta PO, který projektoval změnu vytápění, kde musela být i řešena problematika kouřové cesty a celého domu, případně si nechte vše posoudit od nezávislého projektanta PO.

Eduard Vašátko 

 Podle dnešních norem by Vám měly stačit dveře EI 15 DP3 (ČSN 73 0802, tab. č. 12), máte-li stávající plechové, raději EI 15 DP1, to by měla být ta nejnepříznivější, ale nejbezpečnější varianta. Jelikož dnes většinou není u výrobců rozdíl mezi standardními dveřmi na 15 a 30 minut, asi pořídíte EI 30 DP1 (3). Přesto platí výše uvedené doporučení od kolegy.

Ing. Petr Bohuslav 

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb