Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
31
LET

Vzdálenost stavby od zpevněné komunikace

Publikováno dne 28. 12. 2011

OTÁZKA: Dobrý den, chceme s manželem stavět na zahradě u našich rodičů, kde hl. komunikace (inženýrské sítě) je ve vzdálenosti cca 70m. Dle územního plánu tam bude v budoucnu realizovaná celá nová ulice. Ale nyní jsme se dozvěděli, že hasiči nám nechtějí dovolit stavět, z důvodu nerealizace příjezdové cesty, neboť na dům našich rodičů bude uvedeno věcné břemeno chůze a zpevněná komunikace tu není možná. Architekt nám poradil, že máme uvést dům jako rekreační objekt, ale to nám zase zakazuje územní plán, který je uvedený pouze na výstavu rodiných domů. Prosíme o radu,jak máme danou situaci vyřešit. Děkujeme Karáskovi

ODPOVĚĎ: Uvedenou problematiku řeší (obecně) ČSN 73 0802 čl. 12.2 – Přístupové komunikace a (konkrétně pro RD) ČSN 73 0833 čl. 4.4 Přístupové komunikace. Pro Vás je podstatnější ČSN 73 0833 čl. 4.4.1, kde se praví: …musí vést přístupová komunikace (alespoň zpevněná cesta) se šířkou nejméně 3 m a končící nejvýše do 50 m od posuzovaného objektu. V čl. 4.4.2 jsou umožněny určité výjimky, ale ty se na Váš případ asi nevztahují. Řešením je tedy posunout stavbu do 50 m od komunikace nebo přesvědčit obec o zřízení alespoň zpevněné cesty – má-li tam být nová ulice.

Ing. Petr Bohuslav

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb