Kde nás najdete? Zakázkové oddělení: 499 320 459, technická kancelář: 608 075 005, 281 017 369
Kde chybí prevence,
hasiči nepomohou!
34
LET

Životnost nátěrů a nástřiků

Publikováno dne 21. 7. 2011

OTÁZKA: Dobrý den, prosím jaká je délka životnosti nástřiku Porfix a nátěru Dexamin A. Na jedné naši stavbě máme tyto nátěry a nástřiky staré od roku 1993. Je nutno tyto nástřiky a nátěry po těchto letech obnovovat? Nebo jsou stále 100% funkční. Děkuji

ODPOVĚĎ: Životnost nástřiku PORFIX je v podstatě dána jeho současnou kvalitou – stavem. Jeho stávající funkceschopnost je nutno – za předpokladu, že má jít o rekonstrukci a chcete jej na konstrukci ponechat se stejnou požární odolností – posoudit a zjistit, do jaké míry byl vůbec kvalitně aplikován v době provádění, jak momentálně drží na podkladu, jaká je povrchová úprava pod ním (koroze), jeho tlouštka v závislosti na součiniteli průřezu stříkané konstrukce atd. Posudek soudního znalce s dalším doporučením lze zajistit.

Životnost nátěru Dexamin ATKP C 6690 (žádný Dexamin A neexistoval) je nejvýše 10 let – nátěr je tedy dávno po ukončení životnosti, je nefunkční a upozorňuji, že bez úplného odstranění na základ jej nelze obnovit žádným novým intumescentním nátěrem. Ale nemusí být odstraňován, lze zajistit dodatečnou povrchovou úpravu systémem ORDEXAL.

Eduard Vašátko 

Sdílejte článek

Další články v sekci Poradna v oblasti požární ochrany staveb